Minister Gajdoš predstavil členom vlády spôsobilosti ozbrojených síl, ktoré precvičujú v rámci cvičenia Slovenský štít 2018

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes predstavil predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu a členom vlády spôsobilosti Ozbrojených síl SR, ktoré si precvičujú v rámci najväčšieho tohtoročného vojenského cvičenia s medzinárodnou účasťou Slovenský štít (Slovak Shield) 2018. Celkovo sa na cvičení zúčastňuje takmer 1500 príslušníkov slovenských a zahraničných ozbrojených síl.
 
„Za posledné mesiace sme boli a ešte aj budeme svedkami jednej z najrozsiahlejších modernizácií ozbrojených síl od vzniku Slovenskej republiky. Preto sme sa rozhodli, že prídeme na záver tohto medzinárodného cvičenia sem na Lešť, aby sme overili, ako je už aj niektorá z moderných technológií používaná, a zároveň ako sú slovenské ozbrojené sily interoperabilné v spolupráci s aliančnými partnermi,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini.
 
Podľa ministra Gajdoša je dôležité, aby sa členovia vlády oboznámili so spôsobilosťami ozbrojených síl. “Cieľom modernizácie, na ktorú sa vynakladajú nemalé finančné prostriedky, je ich posilnenie tak, aby naši vojaci boli ešte lepšie pripravení garantovať bezpečnosť občanom Slovenskej republiky. A keďže práve vláda schvaľuje historické investície do modernizácie ozbrojených síl, mali by vedieť, na čo sa tieto financie reálne použijú,“ doplnil minister Gajdoš.
 
„Súčasná vláda prijala veľmi významné rozhodnutia, ktoré umožnia, aby naše ozbrojené sily boli na úrovni doby. A chcel by som zdôrazniť, že ozbrojené sily sa nemodernizujú preto, lebo sa pripravujú na vojnu, ale preto, aby zachovali mier, pretože len slabí sa stávajú obeťou agresie,“ doplnil predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.
 
“V rámci cvičenia Slovenský štít sme si precvičili interoperabilitu s aliančnými partnermi a všetky plány, ktoré potrebujeme na zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Využili sme všetky dostupné zariadenia, ktoré toto unikátne Centrum výcviku Lešť ponúka. A s výsledkami cvičenia sme spokojní,“ dodal náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko.
 
V tomto roku sa na cvičení zúčastňujú okrem príslušníkov Ozbrojených síl SR aj vojaci zo štátov Vyšehradskej skupiny, Pozemných síl USA v Európe a Národnej gardy štátu Indiana. Celkovo používajú viac ako 200 kusov vojenskej techniky. Cieľom tohtoročnej série cvičení Slovenský štít 2018 je najmä príprava na aktuálne bezpečnostné hrozby na všetkých úrovniach velenia ozbrojených síl s využitím obranných plánov SR až po aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy. Slovak Shield 2018 prebieha v priestoroch Centra výcviku Lesť, ako aj v simulačnom centre Akadémie Ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Časť výcviku sa uskutočňuje aj v miestach stálej dislokácie vojenských útvarov Ozbrojených síl SR.
Scroll to Top