Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Opravárenského práporu v Martine privítal 25 profesionálnych vojakov, ktorí sa vrátili z výcvikovej aktivity NATO (NTCB-I) v Iraku. Zároveň sa pri tejto príležitosti rozlúčil s 34 vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy v rámci operácie Resolute Support v Afganistane.
„Každé nasadenie našich vojakov, či už v Afganistane, v Iraku alebo v ďalších krízových regiónoch prispieva k budovaniu a posilneniu bezpečnosti nielen v krajine, v ktorej pôsobia, ale významnou mierou aj k bezpečnosti v Európe a vo svete, za čo im patrí naše poďakovanie a rešpekt,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Šéf rezortu obrany zároveň zaželal profesionálnym vojakom, ktorí budú pôsobiť v Afganistane, veľa síl a splnených cieľov. „Vašou najdôležitejšou úlohou však je vrátiť sa po splnení svojich povinností domov k svojim najbližším,“ doplnil.
„Naši profesionálni vojaci napĺňajú politické rozhodnutia so všetkou vážnosťou a potvrdzujú, že Slovensko nie je len prijímateľom bezpečnosti, ale zároveň k nej aj aktívne prispieva,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl genpor. Daniel Zmeko. Ako ďalej vysvetlil, v oboch regiónoch mala Slovenská republika v minulosti rozsiahlejšie kontingenty. „Dnes práve zásluhou práce aj našich profesionálnych vojakov môžeme prispievať k tomu, aby v Iraku a Afganistane mohli bezpečnostné zložky týchto krajín prevziať svoju bezpečnosť do vlastných rúk,“ povedal.
„Úlohou slovenských vojakov v Iraku bolo zabezpečiť výcvik príslušníkov bezpečnostných síl v oblasti ručného a mechanického odmínovania a v oblasti opráv sovietskej techniky. Som veľmi rád, že sme sa všetci po splnení úloh vrátili domov živí a zdraví,“ povedal veliteľ slovenského kontingentu v Iraku kpt. Tomáš Milner.
Ako vysvetlil pplk. Nikola Vicena, odchádzajúci veliteľ slovenského kontingentu do operácie Resolute Support, hlavnou úlohou slovenských vojakov v Afganistane bude výcvik, poradenstvo a podpora pre afganské bezpečnostné zložky.
V súčasnosti pôsobí v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu 474 profesionálnych vojakov, z toho 26 žien. Celkovo sa vystriedalo v zahraničí takmer 18 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 521 žien.