Minister Gajdoš rokoval s americkým veľvyslancom A. Sterlingom

Spolupráca v oblasti obrany, strategické dokumenty a modernizácia Ozbrojených síl SR boli hlavnými témami dnešného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša a amerického veľvyslanca Adama H. Sterlinga. Nadviazali tak aj na minulotýždňovú návštevu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe generála Curtisa M. Scaparrottiho, ktorý je zároveň veliteľom Európskeho veliteľstva Armády USA. Ten Slovensko navštívil pri príležitosti Konferencie náčelníkov generálnych štábov strednej Európy a veliteľov Národných gárd USA.
 
„V modernizácii ozbrojených síl budeme aj naďalej pokračovať systémovo a systematicky, s dôrazom na proatlantické a proeurópske riešenia,“povedal šéf rezortu obrany. V tejto súvislosti vyjadril spokojnosť so zavedením prvých dvoch vrtuľníkov UH-60M Black Hawk do výzbroje Ozbrojených síl SR. „V súvislosti s budúcnosťou nadzvukového letectva som pána veľvyslanca informoval, že vláde SR predložíme návrh riešenia najneskôr do konca júna, pričom do úvahy už prichádzajú iba stíhacie lietadlá americkej výroby F-16 a švédske JAS-Gripen,“ povedal minister Gajdoš.
 
V súvislosti so strategickými dokumentmi, minister obrany pripomenul spracovaný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na  výstavbu Ozbrojených síl SR do roku 2030, v zmysle ktorého bude rezort obrany realizovať modernizačné projekty.
 
Témou rokovania bola aj spolupráca medzi NATO a Európskou úniou. Minister Gajdoš informoval  amerického veľvyslanca A. Sterlinga aj o prvom úspechu slovenského projektu nepriamej delostreleckej podpory „EuroArtillery“ v rámci európskej iniciatívy PESCO. Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti zdôraznil, že ide o cieľavedomé budovanie spôsobilostí každej krajiny tak, aby boli aj týmto spôsobom pripravené na plnenie úloh. Diskutovali aj o spolupráci v oblasti medzinárodných cvičení, ktorá je už dlhé roky na vynikajúcej úrovni predovšetkým s Národnou gardou Indiana.
Scroll to Top