Minister Gajdoš rokoval s českým veľvyslancom Tomášom Tuhým

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany s českým veľvyslancom Tomášom Tuhým. Počas stretnutia diskutovali o otázkach bilaterálnej obrannej spolupráce, ako aj o možnostiach spolupráce v oblasti obranného priemyslu. Témami bola aj príprava spoločnej bojovej skupiny EÚ krajín V4, výcvik a oslavy 20. výročia vstupu ČR do NATO.
 
„S pánom veľvyslancom sme sa zhodli, že naše vzťahy sú v oblasti obrany a bezpečnosti skutočne nadštandardné, čo potvrdzujeme nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj v rámci rokovaní vo formáte Vyšehradskej skupiny, EÚ a NATO,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Pri tejto príležitosti tiež zároveň ocenil plánovanú účasť Vzdušných síl Armády ČR na spoločnom prelete v rámci osláv 100. výročia úmrtia gen. M. R. Štefánika. Šéf rezortu obrany na stretnutí ocenil aj spoluprácu v oblasti vzdelávania, logistickej podpory, ako aj zvyšovania interoperability v rámci ozbrojených síl oboch krajín.
 
Na stretnutí sa venovali aj otázkam spoločných projektov v rámci EÚ. V tejto súvislosti minister Gajdoš ocenil pozorovateľský status Českej republiky v rámci PESCO – slovenského projektu nepriamej palebnej podpory tzv. EuroArtillery a zároveň informoval o účasti Slovenskej republiky na českom projekte spôsobilostí elektronického boja a interoperability pre budúcu spoluprácu v oblasti JISR (spoločného spravodajstva, dohľadu a prieskumu), kde má Slovensko úlohu pozorovateľa. 
Scroll to Top