Minister Gajdoš rokoval s náčelníkom Generálneho štábu Kráľovských ozbrojených síl Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Sirom Stuartom Peachom

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes na pôde rezortu obrany stretol s náčelníkom Generálneho štábu Kráľovských ozbrojených síl Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Sirom Stuartom Peachom. Témou rokovania bola predovšetkým zmena bezpečnostného prostredia v Európe a vo svete, ako aj bilaterálna spolupráca slovenských a britských ozbrojených síl v oblasti výcviku a cvičení. Hovorilo sa aj o dôležitosti prítomnosti Severoatlantickej aliancie v Pobaltí.

„Minulý týždeň sme do medzirezortného pripomienkového konania predložili návrhy dvoch strategických dokumentov Obrannej a Vojenskej stratégie SR a v krátkom čase predložíme na medzirezortné pripomienkovanie aj Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Ide o dokumenty, ktoré sú zásadné jednak z pohľadu zabezpečenia obrany Slovenskej republiky, ako aj budúcej podoby našich ozbrojených síl,“ povedal šéf rezortu obrany.

Náčelník britských Kráľovských ozbrojených síl dnes na stretnutí prisľúbil, že zváži účasť britského dôstojníka v NFIU na Slovensku. S ministrom Gajdošom hovorili aj o Afganistane, kde sa zhodli na tom, že od roku 2001 nastal v tejto krajine posun. Témou rokovania bola aj situácia v Irakum, potreba udržania exekutívneho mandátu operácie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine a eFP v Pobaltí. Sir Peach tiež ocenil dlhodobé pôsobenie OS SR v misii UNFICYP na Cypre.

Scroll to Top