Minister Gajdoš rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky Demetrisom Syllourisom

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal predsedu Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky Demetrisa Syllourisa. Pri tejto príležitosti diskutovali o aktuálnych otázkach spolupráce oboch krajín v oblasti obrany a bezpečnosti. Počas stretnutia zároveň zhodnotili doterajšie pôsobenie slovenských profesionálnych vojakov v rámci operácie UNFICYP na Cypre.

 

„Členstvo oboch krajín v Európskej únii vytvára vynikajúci priestor na posilnenie vzájomnej spolupráce, tak v oblasti spoločného riešenia bezpečnostných výziev, ako aj v oblasti obrannej spolupráce. Dôkazom toho je aj pôsobenie slovenských vojakov na Cypre,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, v operácii UNFICYP pod záštitou OSN aktuálne pôsobí 241 profesionálnych vojakov, pričom doteraz sa ich už na Cypre vystriedalo viac ako 3 400. „Zostaneme, pokiaľ to bude potrebné. Určite však uprednostňujeme riešenie konfliktov diplomatickou cestou,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

 

Predseda Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky D. Syllouris poďakoval za doterajšie pôsobenie slovenských vojakov v misii UNFICYP. „Mierové sily sú na Cypre potrebné, sú základom stability a veľmi dôležité pre vyriešenie problémov,“ povedal.

 

Minister Gajdoš počas stretnutia predstavil predsedovi Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky D. Syllourisovi možnosti vzájomnej spolupráce v oblasti vzdelávania a výcviku príslušníkov ozbrojených síl oboch krajín a informoval ho aj o plnení záväzkov Slovenskej republiky v rámci EÚ a NATO. V tejto súvislosti mu zároveň priblížil modernizačné projekty pre Pozemné a Vzdušné síly Ozbrojených síl SR, ako aj špičkové produkty slovenského obranného priemyslu.
Scroll to Top