Minister Gajdoš si v Zalaváre pripomenul 1155. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes v maďarskom Zalaváre uctil pamiatku sv. Cyrila a Metoda pri príležitosti 1155. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Obec Zalavár je jedným z miest, v ktorom sv. Cyril a Metod počas svojej misie pôsobili. Na spomienkovej slávnosti, ktorá je zároveň 7. stretnutím vojenských ordinariátov Slovenska a Maďarska, sa zúčastnil aj maďarský minister obrany Tibor Benkő, J.E. Mons. František Rábek a J.E. Mons. László Bíró. 
 
„Slovákov a Maďarov spája spoločná kapitola dejín, spoločná kresťanská tradícia a spoločné hodnoty. Jedným zo svedectiev histórie našich dvoch národov je aj toto miesto, kde pred vyše 1000 rokmi pôsobili svätí Cyril a Metod,“ uviedol minister Gajdoš. „Cyril a Metod boli vzdelaní, ovládali cudzie jazyky a predstavovali jednotu medzi východom a západom, ktorú dnes niekedy ťažko hľadáme. V tomto môžu byť pre nás aj dnes veľkou inšpiráciou,“ dodal šéf rezortu obrany.
           
Obec Zalavár bola jedným z centier pôsobenia Cyrila a Metoda počas ich misie na Veľkej Morave. Stalo sa tak, keď počas cesty do Ríma pôsobili tri mesiace vo vtedajšom Blatnohrade (dnes Zalavár) na dvore Koceľa, syna nitrianskeho kniežaťa Pribinu. Pri obci sa nachádza rozsiahle archeologické nálezisko z obdobia Veľkej Moravy – základy Pribinovho hradu a Baziliky sv. Hadriána.V roku 2013 bolo v Zalaváre slávnostne odhalené súsošie sv. Cyrila a Metoda.
 
Pri príležitosti návštevy Maďarska dnes minister Gajdoš rokoval aj so svojim maďarským kolegom Tiborom Benkőm. Išlo o ich prvé  bilaterálne stretnutie od vymenovania ministra Tibora Benkő do funkcie. Témou spoločného rokovania bola vzájomná spolupráca v oblasti bezpečnosti a obrany, ako aj priority slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine, ktoré Slovensko po Maďarsku prevezme už budúci mesiac. Zároveň hovorili aj o pripravovanom memorande o porozumení v súvislosti so spoločným pôsobením v mierovej misii UNFICYP na Cypre.
Scroll to Top