Minister obrany P. Gajdoš si na obnovenom vojnovom cintoríne v Kubrej uctil obete 1. svetovej vojny

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny spolu s predsedom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť Antonom Hrnkom a generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Jánom Hoľkom uctili obete prvého konfliktu svetových rozmerov. Spomienkové podujatie sa konalo na vojnovom cintoríne v Trenčíne – Kubrej, ktorý zrekonštruoval Klub generálov SR. Rezort obrany zároveň od dnešného dňa prebral zodpovednosť za starostlivosť o toto pietne miesto. Na spomienke sa už tradične zúčastnili aj žiaci Základnej školy Kubranskej.
 
Šéf rezortu obrany zdôraznil, že obete 1. svetovej vojny, ako aj všetkých ostatných ozbrojených konfliktov nám majú byť výstrahou. „Boli by sme veľmi odvážni, ak by sme tvrdili, že dnes je vo svete bezpečne a nič podobné sa už zopakovať nemôže. Ak by to tak bolo, naši vojaci by nemuseli odchádzať do Afganistanu, či Iraku, aby aj Slovensko prispelo k tomu, aby miestne konflikty neprerástli opäť až do tých svetových,“ povedal.
 
Predseda branno-bezpečnostného výboru Anton Hrnko zdôraznil význam pietnych spomienok, prostredníctvom ktorých vyjadruje verejnosť úctu padlým hrdinom. Títo ľudia nikdy nechceli zomrieť. Oni nešli bojovať ako nejakí fanatici, ktorých cieľom je vo vojne zomrieť, oni si išli splniť svoju povinnosť, niekedy aj takú zvrátenú, akou bola 1. svetová vojna, kde generáli starými taktickými spôsobmi v kolónach hnali svojich vojakov proti mašinovým guľometom,“ povedal.
 
Generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko poďakoval iniciátorom myšlienky obnovy vojnového cintorína v Kubrej. Na Slovensku je veľké množstvo vojnových cintorínov. Jeden z nich ožil a stal sa dôstojným pietnym miestom na to, aby sme si pripomínali, čo sa v histórii stalo a čo naša spoločnosť už nikdy nesmie dopustiť. Je to naozaj veľké dielo, ktoré sa skutočne podarilo. Som nesmierne hrdý a veľmi vďačný. Zároveň sa ako predstaviteľ štátnej správy zaväzujem, že tento cintorín budeme naďalej zveľaďovať,“ povedal.

V rámci 4-ročnej rekonštrukcie cintorína v Kubrej boli obnovené hrobové miesta, a aj osadené betónové kocky s identifikačnými údajmi zosnulých. Pribudli aj informačné tabule s menami pochovaných. „Ďakujem, pretože hrdinovia, ktorí sú to pochovaní si takéto dôstojné miesto posledného odpočinku rozhodne zaslúžia,“ ocenil prácu Klubu generálov SR minister Peter Gajdoš.
 
Na cintoríne z obdobia 1. svetovej vojny je pochovaných celkovo 771 padlých vojakov, z toho 338 Slovákov a Čechov, 24 Talianov, 112 Maďarov, 11 Rakúšanov, 54 Poliakov, 122 Rumunov, 4 Nemci, 86 Rusov, 17 Turkov a traja neznámi vojaci.
 
Scroll to Top