Minister obrany P. Gajdoš vzdal hold rumunským vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes v obci Senohrad a v priestoroch Oremovho Lazu v Centre výcviku Lešť uctil pamiatku padlých rumunských vojakov, ktorí spolu s vojakmi Červenej armády a československými jednotkami oslobodili naše územie. Na pietnom akte sa zúčastnili aj rumunská veľvyslankyňa Steluţa Arhire a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. Pietnu spomienku v priestore Centra výcviku Lešť zorganizoval rezort obrany prvýkrát minulý rok, a to pri obnovenom pamätníku venovanom pamiatke rumunským hrdinom, ktorí oslobodzovali toto územie.
 
„Chcem aj tu pri obnovenom pamätníku vysloviť slová vďaky a uznania, ktoré si rumunskí vojaci zaslúžia od nás všetkých, pretože aj im vďačíme za vytúženú slobodu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zdôraznil, že je dôležité, aby predovšetkým mladí ľudia poznali históriu. „V opačnom prípade budú život v mieri považovať za samozrejmosť, no tak to určite nie je,“ povedal a zároveň pripomenul, že posilňovanie vlastenectva a branného povedomia, a to aj v duchu historických – vojenských tradícií patrí medzi priority Slovenskej národnej strany.

Dôraz na hodnotu slobody a mieru dal aj predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. „Nesmieme zabúdať na tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a na to, že  vďaka nim sme mohli ďalších už viac ako 70 rokov, žiť v pokoji a mieri. A všetky tie udalosti sú  pre nás zároveň akousi výstrahou, aby sme sa všetkými možnými prostriedkami snažili presadzovať mier a spoluprácu medzi národmi,“ uviedol.
 
Rumunská veľvyslankyňa v Slovenskej republike Steluţa Arhire vo svojom príhovore poďakovala za starostlivosť o pamiatku na jej zosnulých krajanov. „Pre nás, Rumunov, má pripomínanie si našich rumunských hrdinov veľký význam, preto chcem vo svojom mene, ale aj v mene rumunskej vlády a národa hlboko oceniť starostlivosť o túto živú spomienku na nich,“ povedala.
 
Oslobodzovacích bojov sa na našom území zúčastnilo viac ako 240 000 rumunských vojakov, pričom viac ako 10.000 z nich zahynulo.

Scroll to Top