Minister P. Gajdoš rokoval s britským veľvyslancom A. J. Garthom

Bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Veľkou Britániou v oblasti obrany má dlhodobú tradíciu a je na veľmi dobrej úrovni. Počas dnešného stretnutia na pôde rezortu obrany sa na tom zhodli minister obrany Peter Gajdoš s  veľvyslancom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Andrewom J. Garthom.  Témami diskusie boli spoločné aktivity, v rámci ktorých môžu obidve krajiny rozvíjať vzájomné vojensko-politické aktivity tak na bilaterálnej, ako aj multilaterálnej úrovni.
 
„Vzdelávanie a výcvik sú dôležitou časťou vzájomnej spolupráce. Skúsenosti, ktoré môžu v rámci takýchto aktivít vojaci získať, sú dôležitou časťou ich celkovej prípravy,“povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ocenil podporu Veľkej Británie v tejto oblasti napríklad vo forme pravidelného cvičenia lietadiel Hawk na území Slovenska. Ozbrojené sily SR by tiež uvítali britských pozorovateľov na tohtoročnom cvičení Slovak Shield, alebo účasť na cvičení chemikov Toxic Valley.
 
Minister Gajdoš predstavil v rámci stretnutia britskému veľvyslancovi aj strategické dokumenty rezortu obrany a aktuálne modernizačné projekty. Ocenil tiež nedávnu návštevu maršála britského vojenského letectva Stuarta Peacha, ktorý bol zvolený za nového predsedu Vojenského výboru NATO a vo funkcii tento rok nahradí generála Petra Pavla. Témou diskusie bolo aj pripravované expertné rokovanie krajín V4 za účasti Veľkej Británie, ktorého témou budú aktívne zálohy.
 
Na záver stretnutia informoval šéf rezortu obrany veľvyslanca aj o poslednej rozlúčke s genmjr. v. v. Ivanom Ottom Schwarzom, ktorá sa uskutoční tento piatok vo Veľkej Británii a zúčastní sa na nej aj slovenská delegácia pod vedením ministra obrany SR Petra Gajdoša.
Scroll to Top