Minister P. Gajdoš rokoval s predstaviteľom GT OSN pre Irak Jánom Kubišom

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal osobitného predstaviteľa generálneho tajomníka OSN pre Irak a vedúceho asistenčnej misie OSN v Iraku (UNAMI) Jána Kubiša. Hlavnou témou stretnutia bolo zhodnotenie pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR v iniciatíve NATO pre výcvik a budovanie kapacít bezpečnostných síl Irackej republiky (NTCB-I) a plánované zapojenie Slovenskej republiky do novovytvorenej nebojovej výcvikovej misie NATO – Irak v úvode budúceho roka, ktoré tento mesiac schválila Bezpečnostná rada a vláda. Zaoberať sa ním budú ešte poslanci Národnej rady SR.
 
„Slovensko významnou mierou participuje na snahe medzinárodného spoločenstva stabilizovať bezpečnostnú situáciu v Iraku a obmedziť aktivity ISIL v tomto regióne na minimum. Vzhľadom na to, že koncom tohto mesiaca končí aktuálne platný mandát pre pôsobenie našich ozbrojených síl v iniciatíve NATO zameranej na výcvik a budovanie kapacít bezpečnostných síl Irackej republiky (NTCB-I), som veľmi rád, že nový návrh na ďalšie vyslanie, tentokrát už v rámci novovytvorenej nebojovej výcvikovej misie NATO – Irak (NMI), získal už minulý týždeň podporu bezpečnostnej rady aj vlády,“povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že budovanie bezpečnosti v tejto krajine je dlhodobý a náročný proces. „Je však potrebné si uvedomiť, že bezpečnosť iných sa nás týka, pretože hrozby nelimitujú hranice štátov, aniich vzdialenosť,“ dodal.
 
V prípade súhlasu Národnej rady SR budú slovenskí vojaci a vojenskí policajti v počte do 42 príslušníkov pôsobiť v Iraku rámci nebojovej misie NATO, ako aj v rámci spolupráce s ozbrojenými silami USA a Talianska. Ich úlohou bude podieľať sa na výcviku a poradenstve irackého vojenského personálu a reforme tamojších obranných a bezpečnostných inštitúcií.
Scroll to Top