Ministri Gajdoš a Stropnický rokovali o spolupráci v rámci iniciatívy PESCO aj v zahraničných operáciách

Spolupráca v rámci iniciatívy Európskej únie PESCO, ale aj v operáciách medzinárodného krízového manažmentu boli dnes témou spoločného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša a šéfa českého rezortu obrany Martina Stropnického v rámci spoločného zasadnutia vlády SR a ČR v českých Ledniciach.

Ministri na stretnutí prediskutovali zapojenie sa do predsunutej prítomnosti – eFP v Pobaltí, kde slovenský príspevok bude v počte do 152 profesionálnych vojakov pravdepodobne pod vedením Kanady. Česká republika schválila v júli tohto roka vyslanie jednej mechanizovanej roty a jednej mínometnej roty a rovnako ako slovenskí, aj českí vojaci by mali pôsobiť v Pobaltí od roku 2018. Minister Gajdoš tiež informoval českého partnera o vyslaní slovenských vojakov do Iraku.

Šéf slovenského rezortu obrany na stretnutí českého partnera informoval aj o záujme zapojiť sa do iniciatívy EÚ PESCO. „Máme ambíciu splniť všetky kritériá a záväzky, ktoré sú s PESCO spojené a Českú republiku považujeme v tomto smere za jedného z najbližších partnerov aj pokiaľ ide o identifikáciu spoločných projektov, ktoré by mohli byť prostredníctvom PESCO rozvíjané,“ zdôraznil minister Gajdoš. S českým partnerom sa zhodli, že obe krajiny chcú byť súčasťou integračného jadra EÚ.

Na stretnutí šéfovia rezortov obrany potvrdili aj nadštandardnú spoluprácu SR a ČR v oblasti spoločného výcviku a cvičení. A rovnako sa zhodli na záujme užšej spolupráce v rámci zoskupenia CEDC.

Scroll to Top