Ministri obrany krajín V4 rokovali v Prahe pri príležitosti 20. výročia vstupu Českej republiky do NATO

Ministri obrany krajín V4 dnes počas neformálneho stretnutia v Prahe diskutovali o aktuálnych otázkach a možnostiach spolupráce v rámci NATO a EÚ. Zároveň sa spolu s prezidentami zúčastnili na oficiálnych oslavách pri príležitosti jubilejného 20. výročia vstupu Českej republiky do štruktúr Severoatlantickej aliancie.

„Slovensko má v euroatlantických štruktúrach svoje stabilné miesto, no nemenej dôležitá je i regionálna spolupráca, vďaka ktorej je náš hlas v NATO a EÚ silnejší,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.  

Témou dnešného stretnutia bola aj otázka príspevku krajín V4 v rámci medzinárodného krízového manažmentu. V tejto súvislosti informoval minister Gajdoš svojich rezortných partnerov o aktuálnom pôsobení slovenských vojakov v zahraničných operáciách a misiách.

Šéfovia rezortov obrany Vyšehradskej skupiny zároveň diskutovali aj o modernizácii a spolupráci v rámci projektov EÚ. Minister Gajdoš vyzdvihol účasť Slovenskej republiky na 8 projektoch Stálej štruktúrovanej spolupráce PESCO, ako aj slovenský projekt nepriamej palebnej podpory tzv. EuroArtillery. „Podporujeme silné a ambiciózne projekty, ktoré majú potenciál zvýšiť interoperabilitu ozbrojených síl zúčastnených krajín,“ povedal. Diskusia bola zároveň venovaná aj účasti tretích štátov na projektoch PESCO. 

V súčasnosti pôsobí v rámci NATO v zahraničí celkovo 193 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom doteraz sa ich v misiách a operáciách Aliancie vystriedalo viac ako 6500.

Scroll to Top