„Noc múzeí a galérií“ otvorí aj brány vojenských historických múzeí, sprístupnené budú zdarma

Rezort obrany sa už po 14.krát zapojí do celoeurópskeho podujatia „Noc múzeí a galérií“, ktoré sa uskutoční s sobotu 19. mája. Vojenské historické múzeá v Piešťanoch, vo Svidníku a na Dukle budú otvorené pre verejnosť bezplatne až do polnoci. Cieľom tohto podujatia je prezentovať vojenské dejiny Slovenska a priblížiť širokej verejnosti zásadné míľniky našej histórie.
 
„Návštevníkom našich múzeí budeme môcť opäť počas «Noci múzeí a galérií» predstaviť naše expozície v Piešťanoch, Svidníku alebo na Dukle. Aj týmto spôsobom chceme pripomínať dejinné udalosti, ktorých okrúhle výročia si v tomto roku pripomíname a posilniť historické povedomie a vlastenectvo s dôrazom najmä na mladú generáciu,“uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič.
 
Pre návštevníkov je okrem stálych expozícií pripravený aj bohatý sprievodný program, v ktorom sa predstavia statické a dynamické ukážky vojakov a techniky Ozbrojených síl SR, Vojenskej polície a klubov vojenskej histórie vrátane bojov z blízka a rekonštrukcie bojov 2. svetovej vojny. Okrem stálej expozície bude vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch predstavená aj panelová výstava na tému slovenských legionárov bojujúcich počas 1. svetovej vojny a statická ukážka prúdového bombardéra IL-28. V múzejnom oddelení vo Svidníku bude pre návštevníkov pripravená panelová výstava venovaná propagande počas 2. svetovej vojny na Slovensku. V priestoroch pamätníka na Dukle budú návštevníci môcť vidieť ukážky práce vojenských psovodov a príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, pričom „Noc múzeí a galérií“ bude pri pamätníku na Dukle ukončená vatrou víťazstva.
Scroll to Top