Nová Polianka bude opäť slúžiť vojakom

Bývalý Vysokošpecializovaný ústav Nová Polianka bude opäť slúžiť vojakom a občanom. Akciová spoločnosť HOREZZA, ktorá patrí pod rezort obrany, prebuduje zariadenie na klimatické kúpele. Verejnosť by ho mohla využívať už v budúcom roku. Symbolický základný kameň rekonštrukcie dnes poklepali predseda Národnej rady SR Andrej Danko a minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

„Nová Polianka vždy patrila a patrí k rezortu obrany. S tým, že ju predchádzajúce vedenie spoločnosti HOREZZA zatvorilo, sme sa nikdy nestotožnili. Verím, že všetko pôjde podľa plánu a klimatické kúpele, ktoré tu chceme vybudovať, budú miestom, kde si prídu vojaci vždy radi oddýchnuť, či už v rámci preventívnych rehabilitácií, alebo s rodinami vo svojom voľnom čase,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň pripomenul, že znovuotvorením zariadenia sa v regióne vytvorí do 50 nových pracovných miest.

 

„Som hrdý na to, že rezort obrany, ktorý je pod gesciou Slovenskej národnej strany začína na tomto mieste s rekonštrukciou, ktorá pomôže nielen miestnym občanom, ale aj príslušníkom ozbrojených síl,“ povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko. „Za tri a pol roka sme urobili pre naše ozbrojené sily maximum. Verím, že aj v budúcnosti sa bude k tomuto majetku pristupovať tak, že sa bude ďalej zhodnocovať a nie rozpredávať, či prenajímať,“ doplnil. Ako ďalej zdôraznil snahou Slovenskej národnej strany bolo urobiť pre vojakov čo najviac, tak v oblasti zlepšenia platového ohodnotenia, ako aj v oblasti materiálneho zabezpečenia, vrátane zabezpečenia novej modernej techniky.

 

Ako uviedla riaditeľka spoločnosti HOREZZA Miloslava Slížová, nové klimatické kúpele by mohli byť v prvej fáze otvorené už začiatkom budúceho roka. “Náklady spojené s rekonštrukciou budú hradené z ropočtu našej akciovej spoločnosti prostredníctvom úveru. Nepôjde teda o peniaze rezortu obrany,” zdôraznila. Pri tejto príležitosti poďakovala rezortu obrany a ocenila tiež rekreačné poukazy, ktoré v jej zariadeniach využívajú aj profesionálni vojaci. „Rekreačné poukazy sa začali využívať už od prvej chvíle aj v našich zariadeniach, čo pomáha k rozvoju cestovného ruchu na Slovensku, ale aj našej akciovej spoločnosti,“ dodala.  

 

Zariadenie, ktoré je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, bude po novom disponovať kapacitou 141 lôžok. Klimatické kúpele vytvoria priaznivé podmienky na liečenie nešpecifických chorôb najmä dýchacích ciest.

Scroll to Top