Odpustová slávnosť sv. Maximiliána Kolbeho


Dňa 11. 08. 2019 oslávila Personálna farnosť sv. Maximiliána Máriu Kolbeho ÚVTOS Hrnčiarovce nad Parnou sviatok svojho patróna, ktorému je zasvätená aj väzenská kaplnka.
Pred liturgickým slávením vystúpili s kultúrnym programom odsúdení z hudobného krúžku, čím prispeli k srdečnej atmosfére tohto stretnutia.
Slávnosť pokračovala duchovnými rozhovormi kňazov s odsúdenými.
Svätú omšu celebroval generálny vikár OS a OZ SR  Mons. Bartolomej Juhás SDB. Na liturgickom zhromaždení sa zúčastnil riaditeľ ústavu
plk. Mgr. Marek Kresan, archivár arcibiskupského úradu v Trnave Mgr. Stanislav Žlnay a miestny väzenský dekan.
Generálny vikár, ako slávnostný kazateľ zameral príhovor na spôsob života svätca, obetavosť z lásky k Bohu. Tak poukázal na zdroj sily tvorivej lásky,
ktorá dokáže modelovať naše životné situácie.
Okrem iného povedal: Sv. Maximilián počas svojho života bol veľkým ctiteľom Panny Márie, do poľského jazyka vniesol termín „Nepoškvrnená“ (Niepokalana). Pod rovnomenným názvom založil kláštor, ktorý je dodnes najväčším kláštorom rehole Minoritov. V roku 1941 bol ako vplyvná duchovná osobnosť zatknutý a uväznený gestapom. Obetoval svoj život v koncentračnom tábore Osvienčim, kde mnohých povzbudzoval k viere. Zomrel, keď ponúkol svoj život za život otca rodiny Františka Gajovníčka, jedného z jedenástich väzňov, ktorí boli odsúdení k smrti za to, že predtým utiekol z tábora iný väzeň.

Scroll to Top