P. Gajdoš: 19. január zostane navždy čiernym dňom v histórii našich ozbrojených síl

Pietnou spomienkou na vrchu Borsó a v maďarskej obci Hejce si dnes minister obrany SR Peter Gajdoš a šéf maďarského rezortu obrany István Simicskó uctili pamiatku 42 obetí, ktoré pred dvanástimi rokmi zahynuli pri havárii vojenského lietadla AN-24. Slovenskí vojaci zomreli pri návrate z mierovej misie KFOR v Kosove.

 

19. január 2006 zostane navždy čiernym dňom v histórii našich ozbrojených síl a celej Slovenskej republiky. A ani čas, ktorý od tejto tragédie uplynul, nijako nezmierni bolesť, ktorú v nás všetkých zanechala. Aj pri tejto príležitosti chcem preto vyjadriť podporu všetkým pozostalým a ubezpečiť ich, že na ich blízkych nikdy nezabudneme,” povedal minister Gajdoš.

 

Maďarský minister obrany István Simicskó vo svojom príhovore zdôraznil, že v roku 2006 išlo o spoločnú stratu. “Slzy v očiach, tu na tomto mieste, nie sú 12 rokov iba v očiach Slovákov. Nesmútia iba ich srdcia, ale to isté cítime aj my,” zdôraznil.

 

Pamiatku vojakov si prišiel uctiť aj náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim. Zdôraznil, že príslušníci ozbrojených síl nikdy nezabúdajú na žiadneho zo svojich kolegov, ktorí tragicky zahynuli pri plnení služobných úloh. “Celá táto tragédia je pre nás mementom a zároveň veľkým ponaučením,” povedal.

 

Príslušníkov ozbrojených síl, ktorí zahynuli pri páde lietadla si dnes prišli uctiť aj generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, Klub generálov SR a v neposlednom rade aj major Martin Farkaš, ktorý ako jediný leteckú tragédiu prežil.

Scroll to Top