P. Gajdoš: Dohoda medzi ministerstvami obrany SR a SAE o spolupráci vo vojenskej oblasti je významným krokom k podpore slovenského obranného priemyslu

Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi v oblasti bezpečnosti, obrany a obranného priemyslu môže byť aj vďaka novej bilaterálnej dohode medzi rezortmi obrany oboch krajín o spolupráci vo vojenskej oblasti ešte intenzívnejšia. Jej podpisom v Abú Dhabí to dnes potvrdil minister obrany SR Peter Gajdoš počas stretnutia so štátnym ministrom pre záležitosti obrany Spojených arabských emirátov Mohammedom Al Bawardim. Oficiálna návšteva slovenskej delegácie sa koná pri príležitosti Medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEX 2019 v Abú Dhabí.
 
„Vďaka novej bilaterálnej dohode môžeme pokračovať vo vzájomnej podpore rozvoja spolupráce, a to najmä v oblasti výcviku, vzdelávania ako aj obranného priemyslu. Som presvedčený, že takáto oficiálna podpora vzájomnej spolupráce medzi slovenskými podnikmi a partnermi zo Spojených arabských emirátov bude prínosom pre obe krajiny,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, dohoda zároveň vytvára nové možnosti a perspektívy posilnenia aktivít v oblasti obrannej politiky, rozvoja ozbrojených síl, vojenskej technickej spolupráce, ako aj v oblasti odmínovania, vojenského zdravotníctva, športových, či kultúrnych aktivít. 
 
Minister obrany Peter Gajdoš počas stretnutia ocenil záujem delegácie Spojených arabských emirátov o výcvikové strediská Ozbrojených síl SR, čoho dôkazom je aj uskutočnenie dvoch návštev Centra Výcviku Lešť. Pri tejto príležitosti zároveň vyzdvihol možnosti tohto centra, ako aj možnosti výcviku a vzdelávania v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície, ktoré ponúka Národné centrum EOD v Novákoch.
 
Šéf slovenského rezortu obrany informoval ministra pre záležitosti obrany SAE M. Al Bawardiho o plnení medzinárodných záväzkov, ktoré vyplývajú SR z členstva v Severoatlantickej aliancii, ako aj o zámere postupne zvyšovať výdavky na obranu na 2 % HDP do roku 2022. Pozornosť bola tiež venovaná prebiehajúcej systémovej a systematickej modernizácii Ozbrojených síl SR v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. 
 
Bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti prebiehajúceho Medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEX 2019. Na veľtrhu majú zastúpenie aj Ministerstvo obrany SR a podniky slovenského obranného priemyslu. V zmysle programového vyhlásenia vlády a napĺňania programu Slovenskej národnej strany tak rezort obrany v maximálnej možnej miere pokračuje v podpore domáceho obranného priemyslu na globálnom trhu.
Scroll to Top