P. Gajdoš: Hrdinov naozaj nerobia reči, ale skutky a laureáti ankety Vojenský čin roka sú toho dôkazom

Ministerstvo obrany SR dnes už po 22.-krát ocenilo výnimočné skutky profesionálnych vojakov, ktorí zachránili život, alebo pomohli ľuďom v núdzi. V rámci ankety Vojenský čin roka 2018 si ocenenie prevzali aj ľudia z radov verejnosti za budovanie pozitívneho vzťahu k ozbrojeným silám a šíreniu dobrého mena o nich.

„Hrdinov naozaj nerobia reči, ale skutky a laureáti ankety Vojenský čin roka sú toho dôkazom. Som hrdý, že naši vojaci svojimi skutkami potvrdzujú vernosť vojenskej prísahe a sú tu pre občanov Slovenskej republiky naozaj 24 hodín denne, 7 dní v týždni – vždy pripravení pomôcť,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko zdôraznil, že na mnohých vojakov môžeme byť hrdí za to, ako pristupujú k svojim povinnostiam, aj keď nie vždy sú podmienky ideálne. „Dokážu uspieť nielen doma, ale aj na medzinárodnej scéne, ale čo je podstatné, dokážu sa prejaviť ako ľudia a vlastenci,“ povedal.

 Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Josef Pokorný ocenil význam dnešného podujatia pre ozbrojené sily. „Dnešné popoludnie bolo o hrdinstve a priateľstve. Aj v dnešnej uponáhľanej dobe, je potrebné vidieť, že naši profesionálni vojaci si nielen plnia svoje úlohy, ale vedia byť aj podporou pre všetkých občanov,“ doplnil.

Laureátom v kategórii „záchrana života“ sa stal vojak 2. stupňa Lukáš Kucharčík, ktorý pôsobí v 23. motorizovanom prápore Trebišov. Vďaka rýchlemu zásahu pri autonehode v júni minulého roka zachránil život mladému mužovi a pomohol aj posádke vozidla, ktoré následne vybuchlo.

V kategórii „pomoc verejnosti“ získal ocenenie čat. Martin Majer, ktorý minulý rok, už po šiestykrát, zorganizoval finančnú zbierku príslušníkov Opravárenského práporu Martin pre Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Za vytváranie kladného vzťahu verejnosti k Ozbrojeným silám SR bol dnes ocenený genpor. v. v. Pavel Honzek a Klub generálov SR – Trenčín. Laureátmi v kategórii „priateľ Ozbrojených síl SR“ sa stali vďaka iniciácii a organizácii rozsiahlej rekonštrukcie vojnového cintorína v Trenčíne – Kubrej.

Ministerstvo obrany tento rok udelilo na základe rozhodnutia poroty aj mimoriadnu cenu. Získal ju pplk. v. v. Ján Himpán, člen Zväzu vojakov SR v Seredi a zároveň držiteľ tzv. Kňazovického plakety. Ešte v roku 1993 začal ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi organizovať hromadné darovanie krvi, pričom s darovaním sám pokračoval aj po odchode do zálohy a dodnes má za sebou celkovo 103 bezplatných odberov.

Scroll to Top