P. Gajdoš: Je dôležité, aby žiaci vedeli ako sa majú zachovať v krízovej situácii, preto vítam podujatia zamerané na brannú prípravu

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Základnej školy Tribečská v Topoľčanoch otvoril 1. ročník Brannej olympiády, ktorú pripravilo mesto pre žiakov 8. a 9. ročníkov miestnych základných škôl. Pri tejto príležitosti zároveň ocenil aktivity, ktoré takýmto spôsobom prispievajú k povedomiu mladých ľudí o otázkach zabezpečenia obrany štátu. 
 
„V uplynulých mesiacoch sme boli kvôli brannej príprave častokrát terčom kritiky. No pravdou je, že ak deti a študentov nenaučíme my, ako sa majú zachovať v krízových situáciách, ako poskytnúť prvú pomoc, alebo čo robiť v prípade chemického útoku, nikto iný to za nás neurobí. Preto tento typ aktivity rozhodne vítam a verím, že vďaka podpore vojakov, prispeje aj k budovaniu vzťahu mladých ľudí k vlastenectvu a k zvýšeniu ich záujmu o problematiku obrany štátu. Podporou brannej prípravy zároveň napĺňame jednak programové vyhlásenie vlády SR, ako aj program Slovenskej národnej strany,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 
 
„Verím že táto tradícia sa prenesie aj do ostatných základných škôl, a to nielen v tomto regióne, ale aj v rámci celého Slovenska,“ uviedol člen Výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva a poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu Juraj Soboňa.
 
„Chceli by sme v organizovaní Brannej olympiády pokračovať aj o rok a zároveň podporovať to, aby aj na ostatných školách na Slovensku mali takto snahu rozhýbať žiakov a zároveň im ukázať spôsobilosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ povedal primátor mesta Topoľčany Peter Baláž. 
 
Autor myšlienky projektu Brannej olympiády Maroš Pavlovič ocenil a poďakoval za podporu zo strany samosprávy a rezortu obrany. „Ak máme cvičiť a ukazovať branné zdatnosti, tak je veľmi dôležité, aby to robili zložky, ktoré sú na to určené, teda Ozbrojené sily Slovenskej republiky,“ povedal.
 
V rámci Brannej olympiády si 16 družstiev zložených zo žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl v Topoľčanoch dnes otestovalo svoje fyzické sily v pripravených disciplínach. Na podujatí participovali profesionálni vojaci z 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch, ktorú dnes ešte pred začiatkom akcie navštívil aj minister obrany Peter Gajdoš spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.
Scroll to Top