P. Gajdoš: Lotyšsko počíta s naším príspevkom k stabilite východného krídla Aliancie

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Lotyšskej republiky genpor. Leonīdsa Kalniņša. Počas spoločného stretnutia diskutovali o ďalšom pôsobení slovenských vojakov v rámci predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku, spolupráci oboch krajín v rámci NATO, európskej iniciatívy PESCO, ale aj o postupnom navyšovaní výdavkov na obranu a zabezpečení modernizácie.

„Tak minuloročné pôsobenie slovenských vojakov v Lotyšsku, ako aj to, ktoré aktuálne pripravujeme, je dôkazom nášho proaktívneho prístupu k členstvu v Aliancii,“  povedal šéf rezortu obrany. Zároveň doplnil, že Slovensko plánuje v tomto roku do Lotyšska vyslať do 152 príslušníkov Ozbrojených síl SR v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO na obranu východnej hranice Aliancie.

Mandát na vyslanie dvoch šesťmesačných rotácií slovenských vojakov bude v najbližšom období schvaľovať Bezpečnostná rada a vláda SR a následne aj Národná rada SR. Slovenskí vojaci pôsobili v Lotyšsku už v roku 2017 v počte 149 vojakov a 35 kusov ťažkej techniky.

Scroll to Top