P. Gajdoš: Naši vojaci reprezentujú v zahraničí nielen ozbrojené sily, ale celé Slovensko

Profesionálni vojaci, ktorí v uplynulých mesiacoch plnili úlohy v operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine a mierovej pozorovateľskej misii UNTSO na Blízkom východe, sa v rámci aktuálnej rotácie vrátili na Slovensko. V priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine ich privítal minister obrany SR Peter Gajdoš. V súčasnosti pôsobí v operácii v Bosne a Hercegovine 42 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Vojaci si dnes minútou ticha pripomenuli svojho kolegu majora Petra Pavlovského, ktorý vo februári zomrel.

 

„Chcem zdôrazniť, že každý z týchto vojakov reprezentoval nielen seba a naše ozbrojené sily, ale celé Slovensko. Aj vďaka nim a ich zodpovednej práci je naša krajina vnímaná u spojencov ako stabilný a spoľahlivý partner, ktorý prispieva k mieru a stabilite vo svete,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a dodal, že po Nemecku sa Slovensko stalo historicky prvýkrát vedúcou krajinou v regionálnej časti JUH.

Ako doplnil 2. zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR – náčelník štábu genmjr. Miroslav Kocian, vojaci počas svojho pôsobenia vykonávali svoju prácu poctivo a zodpovedne. „Ani jedna operácia a misia nie je ľahká, ani keď je to misia v Európe. Každá si vyžaduje stopercentné plnenie úloh a predovšetkým pripravenosť,“ povedal a zároveň vyjadril presvedčenie, že táto skúsenosť znamená pre vojakov osobné aj profesionálne obohatenie.

 

Slovenskí vojaci pôsobia v operácii EUFOR ALTHEA od jej vzniku. Za viac ako desaťročie sa v Bosne a Hercegovine vystriedalo 803 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, z toho 26 žien.  

Scroll to Top