P. Gajdoš: Platy vojakov zvýšime v priemere o 300 eur

Platy profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR sa tento rok zvýšia v priemere o 300 eur. Ide o jedno z opatrení, ktorými chce rezort obrany zlepšiť podmienky výkonu štátnej služby profesionálnych vojakov. Materiály, z ktorých zmeny vyplývajú už prešli predbežným pripomienkovým konaním, pričom v rámci legislatívneho procesu bude nasledovať medzirezortné pripomienkovanie.
 
O aktuálnych krokoch rezortu v tejto veci dnes informoval minister obrany SR Peter Gajdoš. „Všetko konzultujeme aj s ministerstvom financií a môžem zodpovedne povedať, že bojujeme za každé jedno euro pre našich vojakov, pretože sú garantom bezpečnosti Slovenska,“ uviedol. Zároveň zdôraznil, že rezort robí pre naplnenie opatrení na zlepšenie atraktívnosti vojenského povolania a jeho konkurencieschopnosti reálne kroky, medzi ktoré patrí aj pripravovaná celoslovenská kampaň na podporu regrutácie.
 
Šéf rezortu obrany zároveň pripomenul, že všetky kroky k zlepšeniu podmienok pre profesionálnych vojakov musia ísť v súlade s modernizáciou. „Asi ťažko v dnešnej dobe namotivujeme mladých ľudí na staré stroje, ktoré sú viac v oprave ako na cestách,“ zdôvodnil s tým, že cieľom úsilia je, aby ozbrojené sily boli nielen mladé, ale aj moderné.
 
Ako uviedol generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, zvyšovanie platov príslušníkov Ozbrojených síl SR vychádza z Dlhodobého plánu rozvoja obrany a výstavby ozbrojených síl. „Navyšovanie platov sa bude týkať všetkých 13.000 vojakov, v priemere to vychádza približne o 300 eur mesačne viac, čiže pri niektorých hodnostiach až o viac ako 30 percent, tak ako sme avizovali. Percentuálne menej to pochopiteľne vychádza pri plukovníckych a generálskych hodnostiach, pretože nie, že by sme niekoho diskriminovali, ale tam sú tie platy pochopiteľne vyššie a nie je potrebné také výrazné navýšenie,“ povedal. Vysvetlil, že kým pri hodnosti vojak 2. stupňa sa platy zvýšia o 32 percent, u generálskych hodností to bude iba 12 percent.
 
Do budúcnosti bude tiež v zmysle pripravovanej koncepcie zmenený systém odmeňovania, pričom po novom bude vyplývať nie z hodnosti, ale z funkcie, ktorú vojak v praxi vykonáva.
Scroll to Top