P. Gajdoš: Rok 2018 bol rokom reálnej modernizácie, aktuálny by mal byť rokom vojaka

Rok 2018 bol z pohľadu ozbrojených síl rokom reálnej modernizácie, ten aktuálny by mal byť rokom vojaka. V rámci dnešného veliteľského zhromaždenia pri príležitosti vyhodnotenia výcvikového roka to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Aj napriek kritickým slovám, ktoré zaznievajú na našu adresu, podstatný je výsledok. Vďaka napĺňaniu Dlhodobého plánu rozvoja majú vojaci už prvú modernú techniku a ďalšia je buď zazmluvnená, vyrába sa, alebo sú pripravené projekty na rokovanie vlády,“ povedal šéf rezortu obrany. Ako ďalej zdôraznil, pozitívne vníma, že sa podarilo dosiahnuť vyváženosť a modernizujú sa tak pozemné, ako aj vzdušné sily. „A rovnako robíme maximum pre vyvážený pomer modernizácie a výcviku,“ zdôraznil.
 
Minister Gajdoš tiež pripomenul, že rezort obrany urobil v uplynulom roku pozitívne opatrenia aj vo vzťahu k personálu. Išlo o vyplatenie 13. a 14. platov, ale aj príspevky za ohrozenie zdravia a života, ktoré rezort obrany zaviedol pre vojakov k 1. januáru. Tieto opatrenia už aj priniesli výsledky. „Po rokoch môžeme skonštatovať, že odchodovosť vojakov bola nižšia ako počet tých, ktorí do ozbrojených síl vstúpili,“ povedal minister. Zároveň potvrdil, že smerovanie rezortu je jednoznačne proeurópske a proatlantické.
 
Prezident Slovenskej republiky a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska ocenil pretrvávajúcu dôveru občanov a politikov v ozbrojené sily, ako aj navýšenie finančných zdrojov. „Môžeme mať najmodernejšiu techniku, ak nebudeme mať kvalitných vojakov, motivovaných, moderných, tak nám ozbrojené sily nebudú fungovať. Som preto veľmi rád, že pán minister povedal, že rok 2019 bude rokom vojaka,“ uviedol. Zároveň poďakoval všetkým vojakom a vojačkám za to, že svoju prácu nevnímajú ako povolanie, ale ako poslanie.
 
Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniela Zmeka je hlavnou témou diskusie velenia ozbrojených síl ich operačná pripravenosť. „Dobrá správa je, že sa nám podarilo zastaviť postupný prepad operačnej pripravenosti, ktorý tu bol už dekádu predtým. V tomto úsilí budeme pokračovať aj naďalej. Zároveň budeme napĺňať úlohy, ktoré nám vyplývajú zo záväzkov z členstva v Severoatlantickej Aliancii, medzinárodného krízového manažmentu, ako aj úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru našej krajiny,“ doplnil.
Scroll to Top