Aktívna účasť slovenských vojakov v Afganistane, v Iraku, ako aj ich pripravované vyslanie do Lotyšska v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti sú dôkazom toho, že Slovensko je aktívnym členom Severoatlantickej aliancie a nie iba konzumentom výhod. Po dnešnom rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli to uviedol šéf slovenského rezortu obrany Peter Gajdoš.
„Aj preto ma veľmi teší, že som dnes pred spojencami mohol opäť deklarovať ambíciu Slovenska zvyšovať svoje výdavky na obranu, ktoré by mali v roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta HDP a v roku 2024 až 2 percentá,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň potvrdil, že už v súčasnosti je ambíciou rezortu obrany pohybovať sa na 20-percentnej hranici výdavkov na modernizáciu, ak nie aj vyššie.
V súvislosti s plnením medzinárodných záväzkov, ktoré Slovensku vyplývajú z členstva v NATO, naďalej platí, že príslušníci Ozbrojených síl SR zotrvajú v operácii Resolute Support v Afganistane. Slovenskí špecialisti sú pritom naďalej prítomní aj v Iraku, a to za účelom výcviku a budovania kapacít irackých bezpečnostných síl v oblasti odmínovania, ktoré bude v priebehu februára doplnené o opravu a údržbu vojenskej techniky. „Ďalšou našou aktivitou je vyslanie vojakov do Pobaltia, ktoré je naplánované už na tento rok, pričom tentokrát budeme pôsobiť v Lotyšsku v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti, a to pod velením Kanady. Dnes sme sa k tejto aktivite s ministrami zainteresovaných spojencov aj osobitne stretli a o spoločnom pôsobení v Lotyšsku diskutovali,“ uviedol minister.
Ministri obrany členských krajín NATO okrem iného počas spoločného rokovania odsúhlasili adaptáciu veliteľskej štruktúry NATO s cieľom zvýšiť jej flexibilitu a reakcieschopnosť voči krízovým situáciám a bezpečnostným hrozbám, ktorým Aliancia v súčasnosti čelí.
Dnešné zasadnutie bude v neskorých večerných hodinách zakončené rokovaním na tému pokračujúceho rozvoja spolupráce medzi NATO a EÚ. Rokovania sa zúčastní aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini. Hlavnou témou bude pritom zhodnotenie doterajšej implementácie Spoločnej deklarácie o posilnení strategickej spolupráce oboch zoskupení, ako aj v súčasnosti rezonujúce obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ v podobe tzv. PESCO. „Ja som rád, že v tejto téme sa máme čím pochváliť, mám na mysli náš projekt – nepriamej palebnej podpory, tzv. EuroArtillery, kde sme dosiahli prvý úspech v podobe jeho zaradenia do finálneho zoznamu projektov PESCO. V tejto súvislosti len pripomeniem, že minulý týždeň sme k tejto téme zorganizovali na Slovensku konferenciu aj za účasti zástupcov Európskej obrannej agentúry, či odborníkov z Talianska a ostatných siedmych krajín zaujímajúcich sa o tento projekt,“ povedal minister Gajdoš.