P. Gajdoš: Slovensko na samite NATO v Bruseli potvrdí zvyšovanie obranných výdavkov, ako aj plnenie záväzkov v rámci medzinárodného krízového manažmentu

Slovenská republika potvrdí na samite NATO v Bruseli záväzok zvyšovať obranné výdavky, vyjadrí podporu tzv. politike otvorených dverí, potvrdí plnenie záväzkov v rámci medzinárodného krízového manažmentu, ako aj navýšenie príspevku v operácii Resolute Support v Afganistane v rámci schváleného mandátu. Témou bude aj politika NATO vo vzťahu k Rusku a tzv. predsunutá prítomnosť jednotiek v Pobaltí. Základné pozície delegácie Slovenskej republiky na nadchádzajúcom samite NATO vo formáte hláv štátov a vlád členských štátov, ktorý sa uskutoční 11. a 12. júla 2018 v Bruseli, dnes schválila vláda.
 
„Každopádne naša podpora politiky otvorených dverí je jednoznačná. Rovnako tak potvrdíme našu spôsobilosť pokračovať v operácii Resolute Support v Afganistane, vrátane finančnej podpory pre Afganistan do roku 2024. A veľmi dôležité je aj rozhodnutie o vytvorení novej výcvikovej misie NATO v Iraku,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň potvrdil plánované navyšovanie výdavkov na obranu, ktoré by mali dosiahnuť výšku 1,6 % HDP do roku 2020 a 2 % HDP do roku 2024. „Cieľom navyšovania obranných výdavkov je posilniť vlastnú obranyschopnosť,  ako aj spôsobilosti v oblasti kolektívnej obrany,“ dodal šéf rezortu obrany.
 
Slovenská republika tiež potvrdí zámer splniť Ciele spôsobilostí vychádzajúce z požiadaviek kolektívnej obrany, vrátane záväzku poskytnúť  ťažkú mechanizovanú brigádu. Pozície Slovenskej republiky na plánovanom samite NATO v Bruseli vychádzajú zo Zamerania zahraničnej a európskej politiky SR na rok 2018, ako aj z Programového vyhlásenia vlády SR.
Scroll to Top