Minister Gajdoš si uctil odkaz vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes v Nitre spolu s predsedom Narodnej rady SR Andrejom Dankom a premiérom Petrom Pellegrinim zúčastnil na celonárodných oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda. Verejnosť si slávnostnou sv. omšou pripomenula symbolické 1155. výročie príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. 

„Posolstvo sv. Cyrila a Metoda je aj napriek viac ako tisíc rokom, ktoré uplynuli od ich príchodu, stále živé. Veď napokon odkaz na cyrilo-metodskú tradíciu nájdeme aj v našej Ústave. A o hodnoty, ktoré solúnski bratia hlásali, sa môžeme oprieť a stavať na nich aj v dnešných dňoch, keď sa ozývajú hlasy, ktoré majú len málo spoločné s mierom, toleranciou a ktoré volajú po násilí a nenávisti,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 

Sv. Cyril a Metod prišli na územie Veľkej Moravy v roku 863. Za ich prínos sa považuje najmä šírenie kresťanstva v reči ľudu a zostavenie prvého slovanského písma (hlaholiky), ale aj výrazný rozvoj kultúry a vzdelania. Slovensko si ich každoročne 5. júla pripomína štátnym sviatkom.

Scroll to Top