P. Gajdoš: Slovenský projekt EuroArtillery vstupuje do realizačnej fázy

Slovenský projekt nepriamej palebnej podpory EuroArtillery sa stáva realitou. Ministri obrany členských štátov Európskej únie dnes na rokovaní v Bruseli schválili zoznam prvých 17 projektov Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO). Okrem nášho vlastného projektu, na ktorom bude so Slovenskom spolupracovať Taliansko, podporí naša krajina aj štyri ďalšie projekty svojich partnerov.
 
„Je vynikajúcou správou, že medzi úspešnými projektmi je aj náš projekt nepriamej palebnej podpory. V tejto oblasti máme rozhodne čo ponúknuť a je dôležité, aby sme v rámci Európskej únie preukázali našu vôľu využívať zdroje premyslene a efektívne. A rovnako tak je podstatné, aby ľudia vnímali, že iniciatíva PESCO je tu pre ich ešte väčšiu bezpečnosť,“ uviedol po rokovaní minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že Slovenská republika môže pri realizácii svojho projektu využiť svoje bohaté skúsenosti v oblasti vývoja a výroby delostreleckých systémov a posilniť tak túto nedostatkovú obrannú spôsobilosť v rámci Európskej únie.
 
Okrem realizácie vlastného projektu bude Slovensko participovať aj na projekte zjednodušovania a urýchľovania vojenskej mobility v rámci EÚ, a to pod vedením Holandska, ďalej na dvoch projektoch pod vedením Nemecka – Európske zdravotnícke veliteľstvo a Sieť logistických centier v Európe a podpora operáciám, a tiež na projekte pod vedením Talianska – Obrnené bojové vozidlo pechoty/obojživelné útočné vozidlo/ľahké obrnené vozidlo.
 
Témou rokovania boli aj operácie a misie pod vedením Európskej únie, ako aj pripravovaná tzv. cestovná mapa mobility, ktorá je iniciatívou Európskej obrannej agentúry (EDA). Jej cieľom je legislatívne uľahčiť cezhraničné presuny vojenskej techniky. Ministri rokovali aj vo formáte za účasti zástupkyne generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerovej, kde sa venovali predovšetkým implementácii spoločnej deklarácie o spolupráci zo samitu NATO vo Varšave.
Scroll to Top