P. Gajdoš: Zrekonštruovaný partizánsky bunker nad obcou Malinová bude občanom pripomínať, že sloboda nebola zadarmo

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes spolu s predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Antonom Hrnkom slávnostne otvoril zrekonštruovaný partizánsky bunker z obdobia 2. svetovej vojny. Bunker v horách nad obcou Malinová svojpomocne zrekonštruovali miestni obyvatelia a členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. 
 
„Veľmi vítam, že v miestach, kde stál pôvodný bunker je dnes nový, pretože nech pôjde okolo ktokoľvek, prinúti ho to zamyslieť sa nad udalosťami, ktoré sa tu odohrali. Nesmieme totiž zabúdať, že sloboda nie je a nikdy nebola zadarmo,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ocenil iniciatívu všetkých, ktorí sa na stavbe podieľali a zachovali tak pamiatku na dôležitú etapu našej histórie pre ďalšie generácie.
 
„K našim národným tradíciam patrí brániť a bojovať za svoje práva a slobodu. Našu vlasť si musíme brániť za každých okolností, pretože každá hruda na tejto zemi je pokropená potom a krvou našich predkov. Potom preto, že ju obrábali a krvou preto, lebo ju bránili,“ uviedol predseda branno-bezpečnostného výboru v súvislosti s potrebou zachovávať tradície a pripomínať ľuďom našu históriu aj takýmto spôsobom, ako je obnova partizánskeho bunkra.
 
Mária Luprichová, starostka obce Malinová ocenila, že Slovenský zväz protifašistických bojovníkov bunker zrekonštruoval práve na pamiatku všetkých tých, ktorí bojovali za slobodu.
 
Pôvodný bunker nad Malinovou slúžil po potlačení Slovenského národného povstania ako úkryt partizánskeho oddielu Ernesta Thälmanna. Väčšinu z jeho 70 členov tvorili práve občania Malinovej, vtedy Cach, a okolia. V antifašistickom odboji zahynulo celkovo 22 obyvateľov obce. Ich pamiatku si dnes šéf rezortu obrany uctil aj pietnym aktom pri Pamätníku padlým hrdinom SNP. 
Scroll to Top