Príslušníci Ozbrojených síl SR si vo Francúzsku pripomenuli viaceré významné historické výročia

Príslušníci Ozbrojených síl SR sa vo Francúzku zúčastnili spolu s predstaviteľmi vlády SR na viacerých spomienkových podujatiach, v rámci ktorých si spoločne pripomenuli 74. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, ako aj pamiatku na generála Milana Rastislava Štefánika.

Slovenská delegácia si 8. mája v Paríži pri hrobe neznámeho vojaka pod Víťazným oblúkom pripomenula v rámci francúzskeho národného spomienkového podujatia za účasti prezidenta Francúzska Emanuela Macrona 74. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. „Rok Štefánika vo Francúzsku“ odštartoval pietnou spomienkou, ktorá sa uskutočnila pred sochou generála Štefánika na terase observatória v Meudone pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. Súčasťou podujatia bolo udelenie finančného daru Slovenskej republiky na rekonštrukciu časti observatória, ako aj zriadenia Pamätnej izby generála M. R. Štefánika.

Príslušníci Čestnej stráže Ozbrojených síl SR sa spolu s pridelencom obrany SR plk. Petrom Knánikom zároveň zúčastnili pri pamätníku v obci Wormhout v priestoroch bývalého veliteľstva Čs. samostatnej obrnenej brigády na spomienkovom podujatí pri príležitosti podpísania nemeckej kapitulácie po bojoch v Dunkerque. Pietnou spomienkou na cintoríne v La Targette si uctili padlých slovenských a českých vojakov počas 1. a 2. svetovej vojny. Na podujatí sa okrem príslušníkov Ozbrojených síl SR a profesionálnych vojakov z Českej republiky a Francúzska zúčastnili aj viacerí predstavitelia miestnej samosprávy, ako aj členovia veteránskych združení, Československej obce legionárskej, Asociácie čs. dobrovoľníkov vo Francúzsku, ako aj predstavitelia posádkovej správy Pardubice.

Scroll to Top