Profesionálni vojaci sa pripravujú na vojenskú prehliadku, má pripomenúť odkaz hrdinov Slovenského národného povstania

Príslušníci Ozbrojených síl SR sa v týchto dňoch pripravujú na vojenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční 29. augusta v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania. Vojaci si chcú aj takýmto spôsobom uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky – boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu.
 
„Táto vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Má byť však ukážkou toho, že tak, ako naši starí rodičia boli pripravení postaviť sa so zbraňou v ruke za svoj národ a slobodu, tak sú aj naše ozbrojené sily pripravené chrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že vojenská prehliadka je vynikajúcou príležitosťou, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl.
 
Ako ďalej uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a veliteľ vojenskej prehliadky genmjr. Miroslav Lorinc, celkovo sa na prehliadke zúčastní viac ako 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 30 peších celkov. „Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície ,a samozrejme, aj našej Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši,“ povedal. Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.
 
V rámci vojenskej prehliadky, ktorá bola naposledy v uliciach Bratislavy pred viac ako desiatimi rokmi, sa predstavia aj tri historické celky pripomínajúce odbojárov Slovenského národného povstania. „Aj týmto spôsobom im chceme vzdať hold a poukázať na ich význam z pohľadu našej histórie a zachovávania odkazu vojenských tradícií,“ vysvetlil genmjr. Lorinc.
 
Vojenská prehliadka je v rámci celonárodných osláv schválených vládou SR naplánovaná od 15. hodiny. Koncom augusta sa ešte vo večerných hodinách uskutoční jej generálny nácvik tak, aby čo najmenej obmedzil obyvateľov Banskej Bystrice.
Scroll to Top