Slovenská delegácia potvrdila na samite NATO v Bruseli plnenie záväzkov, politiku otvorených dverí a užšiu spoluprácu NATO a EÚ

Slovenská delegácia pod vedením prezidenta SR a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku dnes na samite NATO v Bruseli potvrdila plnenie svojich záväzkov z pohľadu zvyšovania výdavkov na obranu, ako aj účasti na zahraničných operáciách a misiách. Vyjadrila tiež podporu tzv. politike otvorených dverí ako aj užšej spolupráci Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. 
 
„Po zapojení sa do tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku, sme pripravení zapojiť sa aj do novej výcvikovej – nebojovej misie NATO v Iraku. Zároveň zvýšime počet našich vojakov v Afganistane v rámci súčasného mandátu,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň uviedol, že Slovensko tiež opätovne potvrdilo postupné zvyšovanie obranných výdavkov tak, aby dosiahli úroveň 1,6 % HDP do roku 2020 a 2 % HDP do roku 2024. 
 
Členské krajiny sa počas samitu zhodli aj na potrebe prehlbovania spolupráce medzi NATO a EÚ, pričom „vojenskú mobilitu“ určili za jednu z kľúčových a vzorových oblastí tejto spolupráce. Jednou z dôležitých tém tohtoročného samitu je tiež pozvánka na začatie prístupových rokovaní do NATO pre Republiku Severné Macedónsko. Podporu tomuto rozhodnutiu vyjadrila aj slovenská delegácia. Slovensko rovnako v rámci politiky otvorených dverí oceňuje pokrok, ktorý v  euroatlantických integračných snahách dosiahla Ukrajina, Gruzínsko, či Bosna a Hercegovina. 
 
Program samitu bude pokračovať pracovnými večerami ministrov obrany a náčelníkov generálnych štábov, ktorí obrannými a vojenskými témami nadviažu na diskusiu o našej schopnosti reagovať a posilniť spojencov v akomkoľvek strategickom smere.
Scroll to Top