Slovenské rakety nad Baltom

V priestoroch výcvikového centra Ustka, na pobreží Baltického mora v Poľsku vyvrcholilo 17. júna  bojovými streľbami medzinárodné cvičenie Tobruq Legacy 2019. Zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR – náčelník štábu generálmajor Miroslav Lorinc, ktorý na streľby zavítal na pozvanie riadiaceho cvičenia brigádneho generála Štefana Mordacza v sprievode so zástupcom veliteľa vzdušných síl brigádnym generálom Róbertom Kleštincom vysoko ocenil úroveň a rozsah cvičenia.

„Som rád, že medzinárodné cvičenie, pri zrode ktorého sme v roku 2015 boli spoločne s českými partnermi a USA nadobudlo také rozmery. V Poľsku sa na ňom zúčastňuje už 20 krajín NATO. Veľmi ma teší, že sa do cvičenia aktívne zapojili aj veliteľské a odborné štruktúry Aliancie v oblasti letectva a protivzdušnej obrany. Preto vysoko hodnotím progres v operačnej časti cvičenia a v operačných znalostiach jednotlivých obslúh, progres v používaní prostriedkov. Cvičenie bolo zavŕšené záverečnými bojovými streľbami. Z našich vzdušných síl sa na cvičení zúčastnili najmä príslušníci nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády s prenosnými protilietadlovými kompletmi IGLA. Streľby dopadli úspešne, čo som rád,“ spokojne konštatuje generálmajor Lorinc.

Cvičenie výrazným spôsobom pomáha zvýšiť interoperabilitu jednotlivých zložiek protivzdušnej obrany krajín NATO. V tomto roku sa na ňom v Poľsku  zúčastnilo celkom 20 krajín, vyše 4800 osôb a 1200 kusov techniky. Prebiehalo celkom v štyroch výcvikových centrách na území Poľska. V priebehu bojových strelieb 13 rôznych  protilietadlových systémov z 8 krajín odpálilo na rôzne terče takmer 200 protilietadlových rakiet. Zástupca veliteľa nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády podplukovník Jozef Paňko, ktorý v Poľsku velí slovenskému účelovému zoskupeniu oceňuje výsledky, ktoré strelci systému IGLA dosiahli v denných i nočných streľbách. Strieľali na terč, ktorý predstavovala osvetľovacia raketa Flg 5000/M68. Terč sa pohyboval na diaľke  1 až 4 kilometre, vo výške 1,7 kilometra rýchlosťou 5 metrov za sekundu.  Medzi najlepších vyhodnotil  desiatnika Radovana Joneka, slobodníka Michala Paukejeho a vojaka Patrika Zábojníka z protilietadlového oddielu IGLA, ktorému velí major Ladislav Ostradecký. Na cvičení v Poľsku sa zúčastnili aj ďalšie súčasti brigády, napríklad s prehľadovým rádiolokátorom ST-68 MSK systému S-300PMU či protilietadlového raketového kompletu 2K12 KUB 2M.

Nasledujúce cvičenie protivzdušných obrán krajín NATO Tobruq Legacy sa uskutoční na budúci rok v Litve.

Scroll to Top