Slovenskí vojaci si preveria spôsobilosti v oblasti protivzdušnej obrany na medzinárodnom cvičení Tobruq Legacy 2018 v Maďarsku

Slovenskí profesionálni vojaci si v najbližších dňoch preveria svoje spôsobilosti na najväčšom cvičení protivzdušnej obrany NATO v Európe, ktoré sa v pondelok 4. júna začne vo výcvikovom priestore Várpalota v Maďarsku. V rámci 4. ročníka Tobruq Legacy sa na ňom zúčastní 142 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom celkovo sa doň zapojí 22 krajín Severoatlantickej aliancie a 6 medzinárodných organizácií a veliteľstiev NATO.
 
„Z pôvodne slovenskej a českej výcvikovej aktivity jednotiek protivzdušnej obrany sa cvičenie Tobruq Legacy stalo medzinárodne uznávaným formátom, čoho dôkazom je aj tohtoročná účasť 22 krajín Severoatlantickej aliancie,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Doplnil, že zúčastnené krajiny budú mať možnosť precvičiť a otestovať si spôsobilosti v oblasti kolektívnej obrany členských štátov NATO.
 
„Interoperabilita na najnižšej úrovni nám prináša možnosť komplexne riešiť bojovú úlohu, najmä v tak dôležitej oblasti ako je protivzdušná obrana krátkeho dosahu,“ doplnil náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko.
 
Medzinárodné cvičenie Tobruq Legacy 2018 bude trvať do 15. júna 2018,  pričom jeho cieľom je otestovanie a precvičenie spôsobilostí participujúcich štátov v rámci interoperability členských štátov NATO v oblasti velenia, kontroly a komunikácie v medzinárodnom prostredí. Tento rok sa na cvičení v Maďarsku zúčastnia profesionálni vojaci z Protilietadlovej raketovej brigády Nitra, z Veliteľstva Vzdušných síl OS SR, ako aj 7 profesionálnych vojakov Pozemných síl OS SR, obsluhujúcich mobilný komunikačný systém MOKYS.
 
Cvičenie Tobruq Legacy vzniklo pôvodne ako výcviková aktivita slovenských a českých jednotiek protivzdušnej obrany blízkeho dosahu. Následne sa k tejto iniciatívne pripojili USA, Maďarsko, Poľsko a ďalšie krajiny Severoatlantickej aliancie.
Scroll to Top