Slovensko sa rozlúčilo s hrdinom 2. svetovej vojny, generálom Milanom Píkom

Slovensko sa dnes vojenským pohrebom s plnými vojenskými poctami rozlúčilo s hrdinom 2. svetovej vojny, brigádnym generálom v. v. Milanom Píkom. S príslušníkom západného odboja a Britského kráľovského letectva (RAF) sa dnes do Bratislavského krematória prišiel rozlúčiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš. Brigádny generál Píka zomrel 20. marca 2019 vo veku 96 rokov.
 
„Pán generál mi ešte minulý rok povedal nádherné slová, že Slováci majú okrem rozumu aj srdce a tým hovoria a konajú. Preto viem, že aj keď sa narodil v Čechách, srdcom bol presne taký Slovák, o akých hovoril. Bojovník za slobodu, právo a česť,“ uctil si pamiatku generála minister obrany Peter Gajdoš s odkazom nielen na zásluhy generála počas 2. svetovej vojny, ale aj na následný boj za očistenie mena svojho otca, generála Heliodora Píku.
 
Milan Píka bol počas 2. svetovej vojny súčasťou štábov čs. leteckých perutí Britského kráľovského letectva. V aktívnej vojenskej službe pokračoval aj po vojne späť v Československu. Po zatknutí jeho otca, armádneho generála Heliodora Píku, hrdinu čs. légií ešte z prvej svetovej vojny a významného predstaviteľa nášho východného aj západného odboja z druhej svetovej vojny, sa začalo prenasledovanie aj vtedajšieho kapitána Milana Píku. V roku 1949 Milanovho otca Heliodora Píku popravili a Milana prepustili z armády, odňali mu vojenskú hodnosť a vykázali ho z Prahy.
 
Útočisko našiel v Bratislave, odkiaľ bojoval za rehabilitáciu a očistenie mena svojho otca. Rozsudok nad Helidorom Píkom bol napokon v roku 1968 zrušený v plnom rozsahu a po novembri 1989 došlo k jeho úplnej občianskej rehabilitácii tak, ako tak mu to sľúbil syn Milan v cele tesne pred jeho popravou. Rehabilitovaný bol aj Milan Píka – za svoju činnosť počas 2. svetovej vojny a za osobné postoje po roku 1948 bol menovaný do prvej generálskej hodnosti vo výslužbe tak na Slovensku, ako aj v Česku.
 
Česť jeho pamiatke!
Scroll to Top