Slovenských vojakov v Afganistane navštívila delegácia zo Slovenska, priniesli im živý stromček aj suroviny na vianočnú kapustnicu

Minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielom Zmekom navštívil slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy v operácii Resolute Support v Afganistane. V rámci tradičnej predvianočnej návštevy im zo Slovenska priviezli živý stromček, symbolické darčeky, ale aj suroviny na vianočnú kapustnicu. 
 
„Všetkým vojakom, ktorí v Afganistane plnili alebo plnia svoje úlohy patrí náš obrovský obdiv a poďakovanie, pretože aj oni svojim príspevkom napomáhajú v tejto krajine budovať bezpečnejšie a stabilnejšie prostredie, a to nielen pre domáce obyvateľstvo, ale aj v rámci medzinárodného spoločenstva,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, v operácii sa od nasadenia príslušníkov Ozbrojených SR vystriedalo 358 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 22 žien. 
 
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas návštevy vysoko ocenil prácu slovenských vojakov v Afganistane. „Touto návštevou a malými darčekmi sme ich chceli podporiť a vyjadriť im veľkú vďaku a úctu za to, že sú ochotní riskovať svoje životy a dôstojne reprezentovať našu krajinu. Sme im vďační za to, aké dobré meno robia Slovensku,” povedal. 
 
Veliteľ slovenského kontingentu pplk. Nikola Vicena poďakoval v mene vojakov za darčeky zo Slovenska a ocenil, že živý stromček a tradičná vianočná večera, ktorú si budú môcť pripraviť im bude viac pripomínať atmosféru domova.
 
Minister Gajdoš dnes zároveň v Afganistane odovzdal miestnym zástupcom humanitárnu pomoc, ktorú Slovenská republika vypravila minulý týždeň pre deti z afganského mesta Mazar-e-Sharif. Celkovo ide o 540 chlapčenských a dievčenských školských uniforiem.
 
V súčasnosti pôsobí v Afganistane v rámci aktuálnej rotácie 36 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 2 ženy. Plnia úlohy v oblasti poradenstva pre sily špeciálneho určenia a letecký personál, ako aj v oblasti podpory zdravotníckych spôsobilostí a odborných úloh štábnych dôstojníkov. 
 
V misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu je v súčasnosti nasadených 482 profesionálnych vojakov. Celkovo sa v zahraničí vystriedalo viac ako 18 600 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

 

Scroll to Top