Spomienka vo francúzskom Calais na všetkých, ktorí obetovali svoje životy v službe pod vlajkou NATO

Vo Frethun, okrajovej obci známeho pobrežného francúzskeho mesta Calais, sa nachádza v Európe zatiaľ ojedinelý pamätník padlým vojakom.

 

V slnečnom dni druhej septembrovej soboty sa 8. 9. 2018 zišli predstavitelia viacerých krajín, aby v tejto novodobej tradícii vzdali hold všetkým ženám a mužom, ktorí obetovali svoje životy v službe pod vlajkou NATO. A k nim, žiaľ, musíme pripočítať aj ženy a mužov, príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

 

Hlavnou myšlienkou, ktorá opakovane rezonovala, bola nielen pamiatka na padlých a ranených príslušníkov ozbrojených síl, Vojenskej polície alebo žandarmérie, no hlavne ich obetovanie sa pre udržiavanie a podporu mieru vo svete, ako aj partnerstvo a spolupráca všetkých národov, národností, či náboženstiev. Táto idea bola súčasne podčiarknutá aj úvodnou multireligióznou omšou s príhovorom kňazov až 7 rôznych náboženstiev.

 

Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili nielen vojaci, predstavitelia vojenských jednotiek dislokovaných vo Francúzsku, ale aj miestni politickí činitelia, predstavitelia veľvyslanectiev, či zástupcovia veteránskych organizácií a spoločenských združení. Kvetinový veniec na pamiatku padlých slovenských vojačiek a vojakov položil pridelenec obrany Slovenskej republiky plk. Peter Knánik.

Scroll to Top