Štátny tajomník Ondrejcsák na pracovnej ceste v Gruzínsku

Štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák v dňoch 13.-14. mája navštívil Gruzínsko, kde absolvoval sériu bilaterálnych rokovaní s predstaviteľmi gruzínskych štátnych inštitúcií. Vystúpil tiež na Juhokaukazskom bezpečnostnom fóre (South Caucasus Security Forum), ktoré patrí k najvýznamnejším konferenciám svojho druhu v regióne Južného Kaukazu. Spolu s ním sa cesty zúčastnil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí František Ružička.

Gruzínski partneri ocenili dlhodobú podporu Slovenska smerom k obnoveniu teritoriálnej integrity krajiny, ako aj v jej ambíciách smerom k členstvu v NATO a EÚ. Zástupkyňa ministra Ministerstva obrany Gruzínska Lela Chikovani zdôraznila predovšetkým význam praktickej vojenskej spolupráce, ktorá napomáha transformácii a zvyšovaniu interoperability ozbrojených síl Gruzínska s partnermi v NATO. Vyzdvihla najmä dlhodobý príspevok SR k monitorovacej misii EÚ, ako aj účasť OS SR na vojenských cvičeniach NATO v Gruzínsku. Štátny tajomník Ondrejcsák ubezpečil, že pozícia SR voči Gruzínsku je dlhodobá a nemenná a MO SR je naďalej pripravené pokračovať v rozvoji vzájomnej vojenskej spolupráce tak v rámci Substantivneho balíka NATO pre Gruzínsko, ako aj pri bilaterálnych aktivitách. Pripomenul, že okrem tradičných oblastí spolupráce sa ponúka aj výmena informácií a pohľadov v oblasti hybridných hrozieb.

Štátni tajomníci sa stretli taktiež so zástupcom ministra Ministerstva zahraničných vecí Lashom Darsaliom a predsedníčkami zahraničného výboru a výboru pre európsku integráciu gruzínskeho parlamentu Sophie Katsaravou a Tamar Khuroldovou. Na stretnutiach rezonoval záujem Gruzínska pôsobiť ako stabilizačný prvok v regióne a prispieť tak v upokojeniu dynamickej bezpečnostnej situácie v oblasti Južného Kaukazu a Čierneho mora. V záujme toho vláda investuje značné úsilie nielen do interných reformných procesov a rozvoju vzťahov s krajinami EÚ a NATO, ale aj k zintenzívneniu spolupráce s Ukrajinou a Moldavskom.

Scroll to Top