Štátny tajomník Ondrejcsák zastupoval SR na fóre V4-Kórea

Štátny tajomník Róbert Ondrejcsák navštívil v dňoch 4. – 6. septembra Kórejskú republiku, kde rokoval so svojím rezortným kolegom Park Jae-minom a zúčastnil sa na Soulskom obrannom fóre, ktoré v súčasnosti patrí k jednej z najväčších bezpečnostných konferencií v regióne východnej Ázie. Štátny tajomník tiež zastupoval SR na rokovaní V4+Kórea, ktoré sa na pozvanie kórejskej strany uskutočnilo na okraj fóra.

Počas bilaterálneho rokovania sa štátni tajomníci zhodli na záujme rozvinúť doterajšie silné ekonomické vzťahy oboch krajín aj o oblasť bezpečnosti a obrany. Hoci ekonomická spolupráca prebieha na vysokej úrovni už niekoľko rokov, definovanie spoločných obranných záujmov je na oboch stranách len v počiatočnej fáze. Napriek tomu už boli identifikované oblasti ako kybernetická bezpečnosť či spolupráca obranného priemyslu ako potenciálne prínosné do budúcnosti. Partneri tiež potvrdili ambíciu vymieňať si názory na regionálnu a svetovú bezpečnosť a hrozby, akou je napríklad odstúpenie USA od zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) v dôsledku jej dlhodobého porušovania Ruskom. „Napriek geografickej vzdialenosti oboch našich štátov môže odstúpenie od INF spôsobiť nárast nestability vo svete a pretekov v zbrojení, ktoré môžu mať negatívny dopad tak na Slovensko, ako aj Južnú Kóreu. Napriek tomu obaja chápeme krok USA ako nevyhnutný,“ konštatoval po rokovaní Ondrejcsák.

V rámci rokovania V4+Kórea partneri navzájom ocenili záujem na pokračovaní strategického dialógu ako aj snahu hľadaní oblastí spoločnej spolupráce. Patria medzi ne kybernetická bezpečnosť, ale aj otázky prispôsobovania vývoja ozbrojených síl na budúce technologické trendy.

Štátny tajomník Ondrejcsák na okraj svojej návštevy diskutoval aj v think-tanku ASAN, ktorý patrí k vedúcim mimovládnym organizáciám v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnosti v krajine.       

Scroll to Top