V Tatrách začalo dvojdňové zasadnutie ministrov obrany krajín V4

V Tatranskej Lomnici sa dnes začalo oficiálne dvojdňové zasadnutie ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Ide o prvé zasadnutie v tomto formáte počas aktuálneho slovenského predsedníctva vo V4.

„Heslom slovenského predsedníctva je „Dynamický Vyšehrad pre Európu“. V oblasti obrany má špeciálny význam, pretože je dôležité, aby sme bezpečnostným výzvam čelili jednotne a v reakciách postupovali spoločne. V rámci nášho predsedníctva preto pokračujeme v nastavenom trende aktívnej spolupráce v súlade s Dlhodobou víziou V4 v oblasti prehlbovania obrannej spolupráce. Tento formát zároveň považujeme za efektívny nástroj presadzovania našich spoločných pozícii smerom k aktuálnym obranno-bezpečnostným iniciatívam EÚ a aktuálnym otázkam na pôde Severoatlantickej aliancie,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej poznamenal, s partnermi dnes hovorili predovšetkým o vzájomnej regionálnej spolupráci v oblasti rozvoja obranných spôsobilostí, ich potenciálneho spoločného obstarávania, ako aj o podpore obranného priemyslu krajín V4.

Ministri zároveň zhodnotili aktuálny stav prípravy spoločnej Bojovej skupiny EÚ krajín V4 (V4 EU BG), ktorá bude pre potreby EÚ v pohotovosti v 2. polroku 2019, teda bezprostredne po ukončení slovenského predsedníctva vo V4, ako aj Spoločného veliteľstva podpornej logistickej skupiny krajín V4 (JLSG HQ). Krajiny V4 rozvíjajú vzájomnú spoluprácu aj v oblasti vojenského vzdelávania, výcviku a cvičení. V tejto súvislosti bolo včera vo Varšave podpísané Memorandum o porozumení so zámerom podporiť iniciatívy profesionálneho vojenského vzdelávania V4, dnes bola v Pezinku úspešne zakončená Konferencia pre synchronizáciu výcviku, cvičení a vzdelávania V4, no a úplnou novinkou je Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4 – VIMIMED 2019, ktorá sa na Slovensku uskutoční 4. – 6. februára 2019.

Oficiálny pracovný program ministrov bude pokračovať vo štvrtok, pričom medzi hlavné témy bude patriť najmä koordinácia postupov pred blížiacim sa budúco-týždňovým zasadnutím rady pre zahraničné záležitosti EÚ vo formáte ministrov obrany v Bruseli, najmä s dôrazom na aktuálne obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ a zhodnotenie júlového samitu NATO.

Scroll to Top