Vojaci pomáhajú v obciach Oravská Lesná a Novoť pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity

V obciach Oravská Lesná a Novoť pomáhajú vojaci zo Žiliny a z Martina pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity. Na miesto prišiel aj minister obrany SR Peter Gajdoš, aby osobne preveril, akú ďalšiu pomoc môžu miestnym obyvateľom ozbrojené sily poskytnúť. 
 
„Je dôležité, aby občania vedeli, že sa na vojakov môžu spoľahnúť a v prípade mimoriadnych situácií, ako je táto, s nimi môžu počítať. Aj z tohto dôvodu sme vydali nariadenie, aby sa zástupcovia ozbrojených síl zúčastňovali na zasadnutiach krízových štábov,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
Ako uviedol prednosta Okresného úradu v sídle kraja Žilina Michal Lavrík, v okrese Námestovo sú situáciou najviac postihnuté práve obce Oravská Lesná a Novoť. „V tejto chvíli si preto vyžadujú najväčšiu starostlivosť,“ povedalZároveň zdôraznil, že profesionálni vojaci sú pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie veľmi nápomocní. 
 
Nasadenie Ozbrojených síl s technikou a pomoc profesionálnych vojakov vysoko ocenili aj zástupcovia postihnutých obcí, zástupca starostu Oravskej Lesnej Jozef Rošťák a starosta obce Novoť Radoslav Kozák. „Je to pre našich obyvateľov skutočne veľká pomoc,“ zhodli sa. 

Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Žilina plk. Miroslav Gardlo informoval, že jednotka je pripravená pomáhať s riešením kalamitnej situácie tak dlho, ako to bude potrebné. „Nasadili sme hotovostnú jednotku spolu s technikou, pričom zajtra očakávame nasadenie ďalších síl a prostriedkov. Budeme posilnení o materiálovú výzbroj, napríklad snežnice, aby sme boli schopní dostať sa aj k občanom, ktorí zostali odrezaní od pomoci. Pre tento účel nasadíme aj zdravotníckych špecialistov,“ povedal. 
 
Profesionálni vojaci sú pripravení zasiahnuť aj v ďalších obciach a mestách, v prípade, že si to situácia vyžiada.

Scroll to Top