Vojenskí chemici z 12 štátov budú cvičiť na Slovensku

Vojenskí špecialisti pre oblasť radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) si aj tento rok precvičia svoje postupy spolu so zahraničnými tímami na medzinárodnom vojenskom cvičení Toxic Valley 2018. Tradičné cvičenie spôsobilostí RCHBO sa uskutoční vo Výcvikovom a testovacom centre RCHBO Zemianske Kostoľany a zúčastnia sa ho špecialisti z 12 štátov a 3 výcvikových inštitúcií NATO. Cieľom cvičenia, ktoré bude prebiehať od 10. do 21. septembra 2018, je precvičiť štandardné operačné procedúry, techniky a procedúry potrebné pre plnenie úloh odberových tímov toxických chemických látok a mobilných laboratórií za použitia ostrých chemických látok.

„Medzinárodné cvičenie Toxic Valley 2018 je jednou z príležitostí, ako si precvičiť spôsobilosti našich chemikov, ale zároveň aj vzájomnú spoluprácu so špecialistami z iných krajín, pri riešení chemických havárií. A vďaka nášmu unikátnemu testovaciemu zariadeniu v Zemianskych Kostoľanoch, je toto všetko možné realizovať s ostrými chemickými látkami,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

„Súčasnosť nám jednoznačne ukazuje, že ohrozenie toxickými chemickými látkami je možné nielen pri ich bojovom použití. Aj preto sa naši špecialisti pripravujú spolu so svojimi kolegami zo zahraničia na zásah v podobných prípadoch. Výmena skúseností je v tejto dynamicky sa meniacej dobe základom budúceho úspechu,“ doplnil náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko.
 

Na medzinárodnom vojenskom cvičení Toxic Valley 2018 sa zúčastnia aj vojenskí pozorovatelia z participujúcich krajín. Celkovo sa v Zemianskych Kostoľanoch stretne  119 zahraničných a 92 slovenských vojakov. Za slovenskú stranu sa okrem príslušníkov OS SR zúčastnia aj experti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Normal
0

21

false
false
false

SK
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normálna tabuľka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Times New Roman“,serif;}

Scroll to Top