Výsadkári slovenských, českých a amerických špeciálnych jednotiek si precvičia zoskoky z vysokej nadmorskej výšky

Vojaci špeciálnych síl zo Slovenska, Českej republiky a Spojených štátov amerických absolvujú na leteckej základni v Kuchyni spoločný výcvik vojenských zoskokov voľným pádom. Výsadky s výstrojom, výzbrojou a s použitím kyslíkových masiek sa uskutočnia z vojenského transportného lietadla C-130 Hercules, a to z výšky 4 600 až 11 000 metrov nad morom.

Medzinárodné cvičenie JCET Airborne and Military Free Fall sa začína už tento týždeň a potrvá do 8. septembra 2017. Zlepšiť si spôsobilosti vo výsadkovej príprave a voľných pádoch bude mať možnosť 20 príslušníkov elitného žilinského 5. pluku špeciálneho určenia, rovnako tiež 20 členov 601. skupiny špeciálnych síl Armády Českej republiky, ako aj 30 amerických vojakov z 10. skupiny špeciálnych síl Armády USA. Slovenskí vojaci si tak môžu vymeniť skúsenosti a poznatky s kolegami zo spojeneckých armád Severoatlantickej aliancie v rámci medzinárodného výcviku vojenských zoskokov, ktorý sa na území Slovenskej republiky nekoná bežne.

Výsadky vojakov z vysokej až extrémnej nadmorskej výšky sa využívajú na vysadzovanie jednotiek práve do takého priestoru pôsobenia, kam sa nie je možné dostať inými alternatívami. Pomocou padákov pre voľný pád sa z dopravného lietadla na zem posiela nielen vojenský personál, ale aj vybavenie, či zásoby. Výsadkári otvárajú svoje padáky takzvanými technikami HALO alebo HAHO, teda buď po dlhšom voľnom páde v nízkej nadmorskej výške, alebo len pár sekúnd po zoskoku z lietadla. Prvá technika sa okrem vysádzania personálu používa najmä na dodávku zariadení zo vzduchu, druhá je určená len pre samotných vojakov.

Scroll to Top