Vyššie platy pre vojakov sú realitou, plénum Národnej rady SR schválilo novelu zákona o štátnej služby profesionálnych vojakov

Vyššie platy pre profesionálnych vojakov sú realitou. Novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorej cieľom je zatraktívniť službu v ozbrojených silách, dnes schválilo plénum Národnej rady SR. Nový systém odmeňovania profesionálnych vojakov má zvýšiť konkurencieschopnosť vojenského povolania na trhu práce a prispieť tiež k stabilizácii vycvičeného a pripraveného personálu. Za novelu hlasovali poslanci naprieč celým politickým spektrom, celkovo dostala až 131 hlasov. Nová právna úprava vstúpi do platnosti 1. februára 2020.
 
„Dnes sa nám podarilo splniť sľub, ktorý sme dali profesionálnym vojakom. Je to historický deň, pretože od roku 2006 neboli platy profesionálnych vojakov výrazne upravované. Ďakujem všetkým, ktorí sa na príprave novely zákona o štátnej službe podieľali a aj tým, ktorí za ňu hlasovali,“povedal po hlasovaní v Národnej rade SR minister obrany SR Peter Gajdoš a zároveň poďakoval predsedovi Národnej rady SR a predsedovi Slovenskej národnej rady Andrejovi Dankovi za politickú podporu. „Bez politickej podpory by sa nám takáto veľká vec nepodarila zrealizovať,“ zdôraznil.
 
Ako ďalej uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko, odmeňovanie v ozbrojených silách doteraz nebolo celkom spravodlivé.  „Teraz sa funkčnou tarifou zatraktívni najmä tá viac náročná služba,“ uviedol s tým, že tento krok je dôležitý aj pri zvyšovaní kvality Ozbrojených síl SR.
 
V zmysle novely z dielne rezortu obrany bude hodnostný plat po novom dvojzložkový, čo znamená, že bude pozostávať z hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Podiel na hodnostnom plate bude tvoriť približne 1/3 hodnostná tarifa a zvyšné 2/3 bude tvoriť funkčná tarifa. Zároveň, funkčná tarifa, vo vzťahu k vykonávanej funkcii v jednotlivých vojenských hodnostiach môže byť zvýšená až do výšky 50 % tarify, pričom jedným z rozhodujúcich prvkov bude charakter vykonávanej funkcie. Novinkou je tiež inštitút zvyšovania hodnostného platu o 1 % za každý rok výkonu štátnej služby. 
Scroll to Top