Bezpečnostná rada a vláda schválili návrh na vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia

Bezpečnostná rada a vláda dnes schválili vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP). V prípade súhlasu Národnej rady SR Slovensko vyšle v druhej polovici roka 2018 do Lotyšska do 152 slovenských vojako.
 
„Pridáme sa tak k spojencom a ku konceptu, ktorý bol schválený na samite NATO vo Varšave v júli 2016. Jeho zámerom je demonštrovať solidaritu spojencov, odhodlanie, a schopnosť reagovať na akúkoľvek prípadnú agresiu. Samozrejme aj týmto krokom opätovne potvrdíme, že sme aktívnym členom NATO,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 
 
Slovenskí vojaci budú v rámci bojovej skupiny tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO pod velením Kanady pôsobiť vo výcvikovom priestore Adaži v Lotyšsku. Príslušníci mechanizovanej roty, prvku velenia a riadenia, podporného prvku v podobe čaty opráv a prevádzky a tímu Vojenskej polície budú do Pobaltia vyslaní na dve šesťmesačné rotácie. 
 
V Lotyšsku pôsobia už od novembra 2017 dvaja slovenskí styční dôstojníci, ktorí pripravujú podmienky na plánované pôsobenie našich vojakov v tejto krajine. Návrh príspevku Slovenskej republiky do eFP schválila vláda SR v máji minulého roka. Následne tento záväzok deklarovala slovenská delegácia na tzv. minisamite vo Varšave.
Scroll to Top