Francúzsko-slovenský dialóg o posilnení európskej obrannej spolupráce

Štátny tajomník MO SR R. Ondrejcsák  11. septembra 2017 v Paríži rokoval so svojimi rezortnými kolegami, s cieľom nadviazať na závery stretnutia francúzskeho prezidenta E. Macrona a predsedu vlády SR R. Fica, ktorí sa 23. augusta 2017 v Salzburgu dohodli na podpore európskych obranných iniciatív zameraných na posilnenie integračného jadra EÚ.

Štátna tajomníčka MO SR G. Darrieusseq, ako aj generálny riaditeľ Sekcie pre medzinárodné vzťahy a stratégie P. Errera potvrdili zámer Francúzska zostať na čele procesu európskej integrácie konkrétne cez posilnenie vojenských spôsobilostí, operačného pôsobenia, obranného priemyslu a mnohonárodnej spolupráce členských krajín EÚ. Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO), ktorá by túto posilnenú politiku mala obsiahnuť, bude formalizovaná do konca tohto roka. „S francúzskymi kolegami sme sa zhodli na silnom impulze, ktorý PESCO otvára pre spoločné možnosti a riešenia pre naše ozbrojené sily a operačné pôsobenie EÚ v globálnom rozmere“, uviedol po rokovaní štátny tajomník Ondrejcsák.  Na ministerstve zahraničných vecí rokoval R. Ondrejcsák s delegovanou ministerkou pre európske záležitosti N. Loiseau. V tejto súvislosti uviedol, že cieľom bilaterálnych stretnutí bolo vyjasnenie základných kritérií a záväzkov, ktoré budú pre participujúce krajiny záväzné. SR aj na tejto politickej úrovni potvrdila záujem byť súčasťou iniciatív posilňujúcich európske integračné jadro. Téma silno rezonovala aj počas spoločného rokovania ministrov obrany a zahraničných vecí v Tallinne 7.9.2017.

V kontexte historických výročí v priebehu budúceho roka bola francúzskej strane ponúknutá možnosť participovať na oslavách. Štátny tajomník MO SR si položením kvetov pri pamätníkoch uctil pamiatku generála M.R. Štefánika a francúzskych partizánov, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní.

Scroll to Top