Minister Gajdoš potvrdil na rokovaní v Bruseli záväzky, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo na minisamite

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Bruseli na rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO potvrdil plnenie záväzkov, ku ktorým sa Slovenská republika prihlásila na májovom minisamite v Bruseli. Znamená to, že slovenskí vojaci budú v budúcom roku pôsobiť v Pobaltí v rámci tzv. predsunutej prítomnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou pod velením Kanady v Lotyšsku, čo bolo tiež témou multilaterálneho stretnutia s ministrami týchto krajín. Rovnako na rokovaniach potvrdil záujem vyslania slovenskej výcvikovej jednotky do Iraku a navyšovanie výdavkov na obranu s cieľom dosiahnuť v roku 2020 úroveň 1,6 percenta HDP.

V súvislosti s predsunutou prítomnosťou dnešné rokovanie jednoznačne potvrdilo jednotu a solidaritu v rámci Aliancie,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zároveň pripomenul, že slovenskí vojaci v týchto dňoch úspešne ukončili výcvikovú aktivitu v Lotyšsku, kde si zodpovedne splnili svoje úlohy v rámci spoločnej iniciatívy krajín Vyšehradskej štvorky.

Témou rokovania ministrov obrany bol aj boj proti terorizmu. „Slovensko v žiadnom prípade nie je pasívnym spojencom, ale aktívne sa do tohto boja zapájame,“ zdôraznil. Na základe požiadaviek Aliancie nie je vylúčené navýšenie reálnych počtov slovenských vojakov v rámci platného mandátu pre operáciu Resolute Support v Afganistane. „Aj v tomto prípade platí, že spolu sme prišli, spolu odídeme“, zdôraznil.

Ministri obrany dnes diskutovali aj za prítomnosti podpredsedníčky Európskej komisie a vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federicy Mogherini, kde sa opätovne zhodli na potrebe prehlbovania a rozširovania spolupráce EÚ a NATO. V napĺňaní cieľov je však nevyhnutné, aby si NATO a Európska únia jasne definovali svoje úlohy a vhodne sa dopĺňali. V rámci dnešného stretnutia podpísalo 12 krajín zámer o medzinárodnej spolupráci pri riešení projektu presne navádzanej munície zbraňových systémov pozemných síl.

Scroll to Top