Minister Gajdoš rokoval s P. Boškovićom, zhodnotili aj takmer ročné členstvo Čiernej Hory v NATO

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany rokoval so svojím rezortným kolegom z Čiernej Hory Predragom Boškovićom. Témami diskusie boli súčasné bezpečnostné výzvy, spolupráca v rámci NATO, podpora európskej integračnej snahy Čiernej Hory, ako aj možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce.
  
„Slovenská republika vždy podporovala a aj naďalej bude podporovať európsku perspektívu Čiernej Hory. Som presvedčený, že práve jej proeurópske a proatlantické smerovanie je významným impulzom pre stabilizáciu západného Balkánu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ocenil integračné úsilie krajiny o členstvo v Európskej únii.
  
Témou rokovania bolo aj takmer ročné členstvo Čiernej Hory v NATO. Minister Gajdoš informoval ministra Boškovića aj o pôsobení slovenských vojakov v operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu, predovšetkým v rámci výcvikovej aktivity NATO v Iraku. V tejto súvislosti vyjadril šéf slovenského rezortu obrany presvedčenie, že aj Čierna Hora podporí transformáciu tejto aktivity na nebojovú misiu.
  
V rámci stretnutia diskutovali ministri obrany aj o možnostiach prehĺbenia bilaterálnej spolupráce prostredníctvom výmeny skúseností z reformy ozbrojených síl, vyzbrojovania, ako aj vojenského vzdelávania. V tejto súvislosti pripomenul minister Gajdoš aj ponuku Slovenska na spoluprácu v oblasti RCHBO, účasť na Medzinárodnom kurze pre štábnych dôstojníkov (ISOC) na Akadémii Ozbrojených síl SR, a aj možnú spoluprácu pri príprave EOD expertov v Centre výnimočnosti na Slovensku. Čiernohorskému ministrovi tiež predstavil strategické dokumenty, ako aj výsledky doterajšej modernizácie pozemných a vzdušných síl.
Scroll to Top