Minister obrany P. Gajdoš rokoval s veľvyslancom Chorvátskej republiky A. Heinom

Prehlbovanie vzájomnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Chorvátskom v oblasti obrany, či už na bilaterálnej úrovni, alebo v rámci NATO a Európskej únie, je v záujme oboch krajín. Počas dnešného stretnutia na pôde rezortu obrany sa na tom zhodli minister obrany SR Peter Gajdoš a novovymenovaný veľvyslanec Chorvátskej republiky Aleksandar Heina. 
 
„Spoločné proeurópske a proatlantické smerovanie nám umožňuje efektívne spolupracovať na bilaterálnej, ako aj multilaterálnej úrovni,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.  Uviedol, že predovšetkým by malo ísť o oblasť výcviku, spoluprácu vzdušných a špeciálnych síl a tiež vojenskej polície. V tejto súvislosti ocenil aj aktívnu medzinárodnú spoluprácu ozbrojených síl oboch krajín. Témou diskusie bola aj možná spolupráca v oblasti výcviku vojenských potápačov.

Šéf rezortu obrany na stretnutí predstavil veľvyslancovi A. Heinovi priority Slovenskej republiky v oblasti obrany vyplývajúce z nutnosti systémovej a systematickej modernizácie ozbrojených síl, a to v zmysle strategických dokumentov, predovšetkým Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR do roku 2030. Zároveň vyzdvihol úspešný slovenský projekt nepriamej delostreleckej palebnej podpory „EuroArtillery“, ktorý sa v rámci stálej štruktúrovanej spolupráce PESCO dostal medzi 17 finálnych projektov a začiatkom tohto mesiaca vstúpil do svojej realizačnej fázy. Chorvátsko je jednou z krajín, ktorá ho podporuje z pozorovateľskej pozície.

Na záver stretnutia diskutoval minister Gajdoš s veľvyslancom A. Heinom aj o možnostiach rozširovania vzájomnej vojenskej spolupráce, a to najmä v súvislosti Centrom výcviku Lešť a kurzom ISOC, organizovanom Akadémiou ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Témou bolo aj vyslanie slovenských vojakov do Lotyšska v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO, spolupráca v rámci MATC a CEDC. Šéf rezortu obrany tiež poďakoval Chorvátsku za deklarovaný príspevok určený na refundáciu nákladov spojených s kurzami slovenských vojakov v oblasti odmínovania v Iraku.

Scroll to Top