Minister obrany SR Peter Gajdoš rokoval v Sarajeve s ministerkou obrany Bosny a Hercegoviny Marinou Pendeš

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Sarajeve rokoval s ministerkou obrany Bosny a Hercegoviny Marinou Pendeš. Počas stretnutia diskutovali o pôsobení slovenských vojakov v operácii EUFOR ALTHEA, ako aj o možnostiach spolupráce ozbrojených síl oboch štátov v oblasti spoločného výcviku a vzdelávania. 
 
„Región západného Balkánu patrí medzi zahraničnopolitické priority Slovenskej republiky, čoho dôkazom je aj pôsobenie našich vojakov v operácii EUFOR ALTHEA,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zdôraznil, že perspektívou pre bezpečnú a stabilnú Bosnu a Hercegovinu je euroatlantické spoločenstvo. „My sme pripravení odovzdať naše skúsenosti z oblasti vzdelávania a výcviku a pomôcť tak tejto krajine na jej ceste k budovaniu stabilného a mierového prostredia,“ doplnil. 
 
Šéf slovenského rezortu obrany ďalej vyzdvihol pozíciu Slovenska ako vedúcej krajiny v Koordinačnom centre styčných a pozorovacích tímov (LCC). „V operácii EUFOR ALTHEA a na Veliteľstve NATO v Sarajeve v súčasnosti pôsobí 41 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Náš príspevok plánujeme posilniť o dvoch profesionálnych vojakov od apríla budúceho roka v rámci plnenia úloh prieskumno-spravodajskej činnosti, čo sme deklarovali aj na neformálnom rokovaní ministrov obrany členských štátov Európskej únie vo Viedni. Nepôjde však o navyšovanie počtov, ale o zmenu štruktúry nášho príspevku v súlade s aktuálnymi požiadavkami,” uviedol. 
 
Ministri obrany oboch krajín sa počas stretnutia zhodli na potrebe aktualizácie bilaterálnej dohody tak, aby zohľadňovala aktuálne možnosti spolupráce. „Na stabilite Európy musíme pracovať spoločne. A preto je tiež veľmi dôležitá spolupráca ozbrojených síl oboch krajín,” povedala ministerka Pendeš. 
 
Minister Gajdoš sa dnes v Bosne a Hercegovine stretol aj s veliteľom operácie EUFOR ALTHEA genmjr. Martinom Dorferom, ktorý ocenil pôsobenie slovenských vojakov v operácii.  Popoludní má naplánované stretnutie aj s veliteľkou Veliteľstva NATO v Sarajeve brig. gen. Marti J. Bissell.

Scroll to Top